Liga IIIFotbal

CS Şirineasa vrea să-l transfere pe „noul Brănescu”

• este vorba de tânărul portar Iustin Teodorescu (17 ani), care a evoluat până acum la CSM Rm. Vâlcea, în Liga a II-a

Oficialii de la CS Şirineasa încearcă să ajungă la un acord cu Robert Tufişi, pentru ca fostul portar de Liga I, care a activat ultima oară în Zăvoi, la CSM Rm. Vâlcea, să ajute din când în când formaţia de Liga a III-a în retur. Antrenorul Gabriel Mangalagiu ne-a declarat că, în cazul în care „mutarea” se va perfecta, Tufişi se va ocupa de pregătirea portarilor la echipa vâlceană. „Am avea mare nevoie ca un om ca Robert Tufişi să fie alături de portarii noştri, experienţa lui ne-ar ajuta foarte mult”, a afirmat Mangalagiu.
Teodorescu a debutat în Liga a II-a în sezonul trecut, la doar 16 ani
În această iarnă, la CS Şirineasa, tot din Zăvoi, ar putea ajunge şi Iustin Teodorescu, unul dintre cei mai talentaţi tineri goal-keeperi formaţi la CSM Rm. Vâlcea. În vârstă de doar 17 ani, acesta va avea astfel şansa de a fi şlefuit, în continuare, de mentorul său, Robert Tufişi. Teodorescu a debutat anul trecut şi în Liga a II-a, mai precis pe 28 mai, în meciul din Zăvoi, cu Unirea Tărlungeni (2-0), din play-out, când l-a înlocuit între buturi chiar pe Tufişi, în minutul 31. La vremea respectivă, Robert Tufişi a declarat că Iustin Teodorescu (care avea atunci doar 16 ani, deoarece e născut pe 10 august 1999) va fi în curând „noul Brănescu”.
Teodorescu a apărat ulterior şi în ultimul meci din play-out-ul Ligii a II-a, de la Metalul Reşiţa, unde „viperele” s-au impus cu 3-0. În Valea Domanului, Teodorescu a început ca titular şi a fost înlocuit în minutul 73 de Alexandru Marinoiu, un alt portar talentat format în Zăvoi, care s-a transferat între timp, în vară, la Centrul Naţional de Excelenţă „Tricolor 11”, de la Deva. Aşa cum se observă, în cele 142 de minute în care a apărat în Liga a II-a, Iustin Teodorescu nu a încasat niciun gol. În sezonul actual, portarul pe care CS Şirineasa vrea să-l legitimeze în pauza de iarnă a făcut parte din lotul echipei CSM Rm. Vâlcea, alături cu Vlad Muţiu şi Cătălin Cabuz.
Gabriel Mangalagiu şi-a dorit neapărat să mai aducă un portar

Pentru Gabriel Mangalagiu, posibila venire a lui Iustin Teodorescu la CS Şirineasa reprezintă o veste bună, deoarece antrenorul îşi dorea neapărat să mai aducă încă un portar în pauza de iarnă. „Mai avem în lot doi goal-keeperi, Daniel Popescu şi Radu Cârstoiu, iar de-acum încolo concurenţa ar fi asigurată, ceea ce e foarte important. Practic, va apăra cel care este mai în formă! Nu ne vom despărţi de niciunul dintre cei doi portari pe care i-am avut în lot, deoarece trebuie să recunoaştem că ei au ajutat foarte mult echipa în acest sezon. Ambii au rămas alături de noi în momentele grele, ceea ce înseamnă că au avut caracter. E însă normal să existe concurenţă şi să apere cel mai bun. De aceea spun că venirea lui Iustin Teodorescu ar fi de bun augur şi ar dovedi faptul că lucrurile încep să meargă în direcţia bună la Şirineasa”, a subliniat Gabriel Mangalagiu. (N.C.)