CS Şirineasa, doar remiză pe teren propriu, cu Urban Titu (1-1)

* unicul gol al echipei vâlcene a fost marcat de Raul Horumbă, direct din lovitură liberă

Reprezentanta Vâlcii în Liga a III-a, CS Şirineasa, a disputat în vinerea trecută un nou meci pe teren propriu. De această dată, elevii lui Gabriel Mangalagiu au înfruntat pe Urban Titu. Deşi şi-au dorit foarte mult victoria, fotbaliştii vâlceni n-au reuşit decât o remiză (1-1), iar codaşa Seriei a III-a a plecat de la Şirineasa cu un punct nesperat, care probabil nu-i va mai folosi până la urmă la nimic. Pentru formaţia noastră, semieşecul din propriul fief e similar însă cu dezastrul, deoarece e greu de crezut că în etapele următoare vâlcenii vor reuşi să mai bată pe cineva, în condiţiile în care se vor duela cu echipe mult mai puternice.

Vâlcenii au reclamat un penalti, la un henţ în careu, în minutul 36

Prima repriză a meciului cu Urban Titu a semănat cu un meci „de-a morţii şi răniţii”, cu două echipe parcă plictisite de fotbal. Vâlcenii n-au fost capabili să-şi creeze vreo şansă de gol, iar acest lucru le-a dat curaj adversarilor. Spre stupefacţia puţinilor spectatori care au urmărit partida de la Şirineasa, dâmboviţenii au reuşit chiar să înscrie, în minutul 19, prn Andrei Truţă. Acesta l-a învins pe Iustin Teodorescu cu un şut de la 18 metri, sub transversală (0-1). În minutul 36, un şut al lui Gheorghiţă Constantinescu a fost respins cu cotul de un fundaş advers, dar arbitrul de centru, Sorin Costreie (acelaşi care a condus şi meciul din tur, încheiat cu 3-0 pentru Urban Titu) a lăsat jocul să continue, în loc să acorde penaltiul solicitat de vâlceni.

Leo Săraru, Răcăreanu şi Ciocotoiu au ratat trei ocazii după pauză

După pauză, jocul echipei CS Şirineasa s-a mai animat, iar în minutul 48 echipa vâlceană a cerut din nou penalti, după ce Ştefan Răcăreanu a fost blocat în careu, când se pregătea să şuteze la poartă, dar nici de această dată arbitrul nu a arătat punctul cu var, ci a dictat fault în atac. Vâlcenii au continuat să preseze defensiva adversă, aşa că au apărut şi două mari ocazii de gol, irosite însă de Leo Săraru şi Ştefan Răcăreanu. Ultimul a scăpat singur în suprafaţa de pedeapsă, pe partea dreaptă, dar centrarea pentru Narcis Tomescu (care se afla pe centrul porţii) a fost imprecisă.
Egalarea a survenit în minutul 62, când Raul Horumbă a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri, lateral stânga, trimiţând mingea la colţul lung (1-1). Pe final, în minutul 84, vâlcenii au mai avut o altă mare ocazie de a înscrie, prin Marinel Ciocotoiu. Acesta s-a trezit singur cu mingea la picior, în colţul careului de 6 metri, dar a ezitat să şuteze la poartă imediat, iar când a făcut-o a fost prea târziu, fiind blocat de apărătorii adverşi. Astfel s-a înscris istoria acestui meci la finele căruia CS Şirineasa a câştigat primul punct în campionat după cinci înfrângeri consecutive, trei dintre eşecuri fiind în retur.
În partida cu Urban Titu, antrenorul Gabriel Mangalagiu a folosit următorii jucători: Iustin Teodorescu – Ionuţ Lăzărescu, Alin Neacşu, Bogdan Popescu, Leo Săraru, Raul Horumbă, Darius Preda (Marian Roşianu ’77), Gheorghiţă Constantinescu (Marinel Ciocotoiu ’57), Ion Marian (Alexandru Chiripuş ’81), Narcis Tomescu (Robert Tănăsescu ’73), Ştefan Răcăreanu. (N.C.)