CS Guşoeni a rămas neînvinsă şi după derbiul cu Damila Măciuca

Duminică, 1 octombrie, cea de-a treia clasată din Seria Vest a Ligii a IV-a, CS Guşoeni, a înfruntat echipa de pe locul 4 din serie, Damila Măciuca. Se anunţa un meci „încins”, deschis oricărui rezultat. Ambele formaţii au încercat să dea totul pe teren pentru a-şi apropia victoria. Partida s-a încheiat, până la urmă, nedecis.
Gazdele au deschis scorul prin juniorul Răzvan Pătroiu, însă „Pancică” Dina a restabilit egalitatea. Apoi, fostul jucător al echipei de Superligă, Nicuşor Călin, i-a adus pe cei de la Damila în avantaj: 1-2 (rezultat la care s-a şi încheiat prima repriză). Formaţia primarului Nicolae Concioiu nu a renunţat la luptă. După pauză a încercat să preia controlul jocului. Adi Nastalin a scos un penalti pe care l-a şi transformat. La 2-2, nimic nu părea pierdut nici pentru gazde, nici pentru oaspeţi. Damila a fost, însă, mai norocoasă şi a preluat din nou conducerea. Până la urmă partida s-a încheiat la scorul de 3-3. Mădălin Tecioiu a marcat golul egalizator pe final de meci. CS Guşoeni a rămas, astfel, neînvinsă în Seria Vest. Doar lidera, Cavalerul Trac Cernişoara, se mai poate lăuda cu o astfel de performanţă.
„A fost un meci frumos. Nouă ne-au lipsit trei jucători dintre cei pe care ne bazam. Din păcate, de la o etapă, la alta, ne confruntăm cu această problemă. Dacă la începutul sezonului aveam jucători cât să aliniem două echipe, acum suntem din ce în ce tot mai puţini. Vom mai suferi şi alte pierderi, pentru că mai sunt şi alţi băieţi care ne-au anunţat că vor pleca la muncă în străinătate. În ceea ce priveşte partida cu Damila, cred că puteam obţine mai mult decât un punct. Până la urmă, însă, per ansamblu, suntem mulţumiţi de ceea ce am realizat în acest sezon. Avem şapte meciuri jucate şi niciunul pierdut. Sperăm să terminăm aşa, neînvinşi, acest campionat”, a spus fiul primarului din Guşoeni, Alex Concioiu, după derby-ul cu Damila. (S.S.)