CS Chimia a mizat pe două sportive la Campionatul Naţional de haltere pentru tineret

Săptămâna trecută, la Bistriţa, s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Haltere pentru Tineret. La acest concurs, clubul Chimia a fost reprezentat de două sportive: Laura Dabu şi Andrada Bulai. Andrada s-a clasat pe locul 5 la categoria 63 kilograme, iar Dabu a ocupat locul 7 la 69 kilograme. „Dacă ar fi făcut slăbire, Andrada ar fi putut lua o medalie la categoria 58 de kilograme. Însă ea face parte acum din lotul naţional şi trebuie să ţinem cont de sugestiile Federaţiei, ale antrenorilor federali, care nu au dorit să recurgem la această măsură în perspectiva concursului de la Bistriţa. Andrada se pregăteşte acum pentru Campionatul European de Juniori 2 din luna septembrie, de la Kosovo. E important ca acolo să dea sută la sută şi să obţină o medalie. În ceea ce o priveşte pe Laura Dabu, pot să spun că am fost nemulţumit total. Cu o săptămână înainte de concurs nu s-a antrenat, iar acest lucru s-a văzut. Era important pentru ea să aibă o comportare bună acum, înaintea Naţionalelor de juniori”, a spus Gheorghe Dinu (FOTO), antrenorul de la secţia de haltere a clubului Chimia. Următoarea competiţie de haltere la care judeţul nostru va avea reprezentanţi va fi Campionatul Naţional de Seniori, care se va desfăşura la începutul lunii septembrie. Cel mai probabil, CS Chimia va miza aici doar pe Daniel Moldovan. (S.S.)