Cristina Florica a fost cea mai prolifică jucătoare de la HCM în meciul cu Dunărea Brăila

În duelul cu Dunărea Brăila, pe care HCM l-a câştigat cu 31-21, cele mai multe goluri pentru echipa antrenată de Aurelian Roşca au fost înscrise de Cristina Florica. Extrema stângă a punctat de şapte ori, şase dintre reuşitele sale fiind din aruncări de la 7 metri. „Zvârluga” vâlceană a repetat astfel isprava din runda inaugurală a sezonului, când HCM a evoluat în fieful grupării Corona Braşov. În acel meci, Florica a marcat de 10 ori, opt dintre reuşitele sale fiind din lovituri de la 7 metri.
Altfel, sâmbăta trecută, pe lista marcatoarelor pentru formaţia vâlceană şi-au mai trecut numele Raluca Băcăoanu (5 goluri), Alicia Fernandez Fraga (5), Marta Lopez Herrero (3), Iryna Glibko (3), Andreea Adespii Molnar (3), Natallia Vasileuskaya (1), Maria Gavrilă (1), Alexandra Badea (1), Carmina Bădiţă Manea (1) şi Sara Vukcevic (1).
De partea cealaltă, pentru Dunăre Brăila au punctat Dziyana Ilyina (4 goluri), Diana Munteanu (3), Daniela Corban (3), Cătălina Preda (3), Iryna Shutska (2), Ştefania Epureanu (2), Oana Cîrstea (2), Alina Czeczi Vătu (1) şi Iasmina Ichim (1).

Extrema stângă vâlceană a avut un procentaj de reuşită de sută la sută la aruncările de la 7 metri

În altă ordine de idei, trebuie menţionat faptul că Cristina Florica a avut un procentaj de reuşită de sută la sută la aruncările de la 7 metri, în partida din week-end-ul trecut. Ea a transformat toate cele şase lovituri de pedeapsă de care formaţia vâlceană a beneficiat. În schimb, Dunărea Brăila a marcat doar de patru ori din şapte aruncări, prin Dziyana Ilyina (în minutul 34), Ştefania Epureanu (minutele 42 şi 54) şi Iasmina Ichim (minutul 57). Au ratat: Alina Czeczi Vătu (în minutul 20, mingea fiind apărată de austriaca Petra Blazek), Daniela Corban (minutul 24, care a şutat peste transversală) şi Dziyana Ilyina (minutul 37, mingea fiind respinsă de croata Marina Razum).
Uşurinţa cu care HCM Rm. Vâlcea s-a impus sâmbăta trecută, în faţa echipei Dunărea Brăila, este evidenţiată şi de faptul că, în ceea ce priveşte eliminările, trupa lui Aurelian Roşca a evoluat doar o dată în inferioritate numerică pe teren, din cauza unui fault comis de Alicia Fernandez Fraga (în minutul 37). Echipa adversă a fost însă de trei ori în minus pe teren, după eliminările jucătoarelor Marija Shteriova (în minutele 19 şi 44) şi Dziyana Ilyina (minutul 40). (N.C.)