Cozia a picat testul cu Tg. Cărbuneşti după pauză

După remiza cu Viitorul Dăeşti (scor 1-1; marcatori Dănuţ Kelemen şi Nicula), sâmbătă, 18 februarie, Cozia Călimăneşti a disputat o nouă partidă de verificare pe teren propriu. Formaţia pregătită de Vasile Ilinca a întâlnit echipa de pe locul 4 din Seria a VII-a a Ligii a III-a, Gilortul Tg. Cărbuneşti. Trupa vâlceană a deschis scorul în acest meci. Silviu Rădoi a marcat în minutul 7, după o centrare venită din piciorul lui Mazilu. După pauză, vâlcenii au cedat. De la 1-0, confruntarea s-a terminat la 1-5. La oaspeţi a jucat şi fostul elev al lui Vasile Ilinca, Costi Roncea, dar puţin, fiind înlocuit din cauza unor probleme medicale.
Pentru căpitanul Marian Chiripuş a fost un amical mai special. A fost arbitrat de soţia sa, Andreea Chiripuş chiar în ziua în care au sărbătorit 9 ani de relaţie. Aceasta s-a aflat la una dintre linii. Din brigada de arbitri au mai făcut parte Iulian Truşcă şi Alexandra Maria.
”Am condus cu 1-0, am câştigat prima repriză, apoi, pe fondul unor greşeli personale, o evoluţie mai slabă a unora dintre băieţi, am cedat. Am fost egalaţi în minutul 64, iar în 25 de minute am mai primit patru goluri. Nu e uşor. A fost al treilea meci în şapte zile. Am venit după un joc cu Dăeşti, în care efortul a fost mare. Lotul e subţire numeric, nu avem posibilitatea să facem schimbări. Sunt mai mulţi factori care intervin, dar mergem înainte. Probabil va mai veni un junior. În rest, nu sunt alte perspective. La mijlocul săptămânii jucăm un alt amical cu juniorii de la Kider Constanţa, iar apoi sâmbătă, cu Flacăra Horezu. Cred că va fi ultimul, deşi mai rămâne o dată liberă”, a spus Vasile Ilinca, antrenorul Coziei.