Liga NationalaDiverse

Corona Braşov, adversara HCM-ului în drumul spre Final Four-ul Cupei României

* meciul va avea loc pe 14 martie, la poalele Tâmpei

Deşi HCM Rm. Vâlcea a jucat abia miercuri seara, meciul cu Rapid Bucureşti, din cadrul optimilor Cupei României – Fan Courier, FRH a decis ca tragerea la sorţi a partidelor din cadrul sferturilor de finală să aibă loc înaintea acestei confruntări. Astfel, împerecherea echipelor pentru următoarea fază (ale cărei partide vor avea loc tot într-o singură manşă, miercuri, 14 martie) s-a desfăşurat marţi, 20 februarie, în Capitală.
Şi de această dată, norocul a fost de partea grupării antrenate de Aurelian Roşca, deoarece
HCM Rm. Vâlcea a evitat o confruntare în sferturi cu CSM Bucureşti, campioana en-titre a ţării şi lidera incontestabilă a Ligii Florilor. Astfel, după victoria din Giuleşti, formaţia vâlceană va înfrunta, mai departe, Corona Braşov, o echipă totuşi destul de incomodă, pe care „municipalele” au învins-o recent, pe 28 ianuarie, în Sala Traian, cu scorul de 30-25. Aşa cum se cunoaşte, în meciul tur, vâlcencele au cedat însă la limită, cu 23-22.
Poate tocmai de aceea, în condiţiile în care meciul din sferturile Cupei României va avea loc la poalele Tâmpei, partida se anunţă dificilă pentru Iryna Glibko, Petra Blazek & Co. În plus, pentru Corona Braşov, care se află pe o poziţie sub aşteptări în întrecerea internă, Cupa României reprezintă ultima şansă de a mai juca în Europa, în sezonul viitor. (N.C.)