Complexul „Măciuca”

* după ce a fost eliminată din Cupă, Dinamo a pierdut şi în campionat în faţa Damilei

După ce au spulberat Flacăra Horezu în intermediară, „câinii” au prins curaj. Au crezut că se pot răzbuna pe Damila Măciuca pentru eliminarea din Cupa României, dar au luat-o din nou pe „coajă”. Dacă în Cupă au dat vina pe condiţia fizică precară, ca şi ocazii Dinamo dominând atunci jocul, de această dată formaţia antrenată de Dobrin Ionescu s-a considerat lipsită de şansă. Asta pentru că a jucat trei sferturi din meci în superioritate numerică şi n-a reuşit să anuleze avantajul luat de Damila încă din primul sfert de oră al întâlnirii. Echipa din Măciuca a luat jocul în serios, nu s-a speriat de declaraţiile războinice ale oaspeţilor, s-a mobilizat exemplar şi a reuşit să-şi mai treacă în cont alte trei puncte. Mogoşan a deschis scorul, dar Damila a fost „înjunghiată” chiar de un jucător din propria-i curte. Chebar a părăsit terenul după doar o jumătate de repriză pentru că s-a apucat să se certe cu arbitrii. Şansa a fost, însă, de partea Damilei. La 1-0, Dinamo a avut o bară, dar şi un gol anulat pentru fault în atac. Jucătorii echipei din Măciuca au reuşit să depăşească momentele dificile, iar în minutul 60 au mai risipit din emoţii. Preda a majorat avantajul la 2-0, la acest scor încheindu-se, de fapt, şi meciul.

„Un meci de luptă, în care şansa a fost de partea noastră”

Cu fair-play, ca de obicei, antrenorul Damilei, Narcis Enăchescu, a recunoscut faptul că în acest meci echipa sa a fost norocoasă, nu neapărat mult superioară adversarilor. „A fost un meci de luptă, echilibrat, pe un teren greu. Mă bucur că de data aceasta şansa a fost de partea noastră. Am jucat în inferioritate numerică aproape tot meciul, aşa că nu putem să nu fim mulţumiţi de rezultat. Oaspeţii au atacat mai mult, profitând de omul în plus, au dominat teritorial. La 1-0 au avut şansa egalării. Au avut o bară, dar şi un gol anulat pentru fault în atac, o decizie la limită a arbitrului. Admit faptul că am avut noroc, dar vreau să-i felicit pe băieţi pentru efortul depus şi pentru faptul că au reuşit să suplinească absenţa unui jucător”, a precizat Enăchescu.