12 goluri în patru zile pentru Posada

Echipa primarului Ion Sandu a comis o greşeală cu una dintre formaţiile care în acest an se luptă pentru evitarea retrogradării, dar a învăţat din acea întâmplare, astfel că a dat o mai mare importanţă jocurilor disputate săptămâna trecută tot cu echipe aflate în suferinţă. Mai întâi, în intermediară, s-a impus cu 7-0 în faţa Novei Turist, iar sâmbătă, 21 noiembrie, cu 5-3 la Alunu, în faţa Olteţului. Partida de la Alunu i-a dat, însă, mai multe bătăi de cap. Pe lângă faptul că au avut o deplasare lungă, Fier şi compania au dat şi de o echipă a Olteţului arţăgoasă, gata de orice sacrificiu pentru a-şi depăşi condiţia. Posada a avut, însă, un început bun de joc, a marcat de două ori în primele minute, astfel că şi-a permis câteva momente de relaxare. Relaxare de care-a profitat Olteţul, reducând din handicap. Primele 45 de minute s-au încheiat totuşi la 3-1, un rezultat reconfortant pentru Posada. Gazdele s-au agăţat în continuare de orice şansă, reuşind la un moment dat să se apropie din nou de echipa din Perişani. A fost 3-2, dar aici s-a încheiat totul. Posada a dus scorul la 5-2, astfel că şi-a făcut finalul mult mai uşor. Olteţul a mai înscris o dată, dar golul lui Bădârcea n-a mai contat în economia jocului.

„Din cauza arbitrilor cred că o să mă retrag în curând din fotbal”

Rezultatul dintre Olteţul şi Posada a nemulţumit echipa gazdă, cele mai multe reproşuri fiind aduse brigăzii de arbitri. „Au câştigat oaspeţii nu pentru că au echipă, ci pentru că au arbitrii cu ei. Sunt două regulamente, unul pentru o echipă şi altul pentru cealaltă. Au făcut orice arbitrii în acest meci, numai să arbitreze, nu! Au avut grijă să întoarcă jocul în momentul în care noi dominam. Cred că o să mă retrag în curând din fotbal din cauza acestor arbitri, iar lor le recomand să se ducă să se apuce de altceva”, a tunat delegatul Olteţului, Nicolae Birăruţ , după meciul cu Posada.