”Cocoșii”, pe podium la finalul turului Ligii a III-a!

Flacăra Horezu a încheiat prima parte a campionatului Ligii a III-a pe teren propriu. Formația pregătită de Adrian Popa și Marian Deaconescu a primit vizita satelitului Universității Craiova, echipă aflată pe locul 4 înaintea acestei runde. ”Cocoșii” au repetat rezultatul din etapa precedentă, de la Dăești. A fost o remiză albă, 0-0, dar nu lipsită de ocazii. Adi Popa a avut șansa deschiderii scorului în prima repriză. Nu a fost singurul care a ratat. În partea secundă, în minutul 89, Habet a irosit, de asemenea, o șansă foarte bună. Și oaspeții ar fi putut marca. Au amenințat poarta lui Sporea în prima parte, dar și în repriza secundă. În prelungiri, Mitru a dat emoții cu o execuție din lovitură liberă.

”A fost un meci dificil, contra unei echipe bune, cu jucători tineri, care pasează foarte bine. Puteam să și câștigăm, dar și să se termine rău pentru noi. Una peste alta, cred că e un punct câștigat. Bineînțeles, ne doream mai mult. Cu puțină șansă, am fi putut încheia partida cștigători. Au mai fost și greșeli. Trebuie să fim mai concentrați. Mă bucur, totuși, că nu am primit gol. Trăgând linie, sunt mulțumit de acest tur de campionat. Băieții au muncit mult și am meritat fiecare dintre punctele câștigate. Nu ne gândim la obiectivul final. Luăm fiecare meci în parte. Acum ne facem planuri pentru jocul cu Potcoava”, a declarat Adrian Popa, după remiza albă cu Universitatea Craiova 2.

Punctul obținut o clasează pe locul 3 pe Flacăra la finalul turului. ”Cocoșii” sunt la două puncte în spatele liderei. Sporting Roșiori este campioană de toamnă, având un golaveraj mai bun decât Alexandria, cea de-a doua clasată.

Pentru Flacăra au evoluat în partida cu Craiova 2: Sporea – Pintilie, Mocioacă, Bărbuți, Ivan, Stanciu, Cioinac, Ov. Popescu, Dinu, Precup și A. Popa. Au mai jucat: Dușmanu, Dobrescu, Habet și Avram. A lipsit, din cauze medicale, Trașcă.