FotbalDiverse

CN ”Gib Mihăescu” Drăgășani, un nou motiv de mândrie! Un ”produs” al clubului e Number 1 în România

Înainte de startul play-off-ului, Federația Română de Fotbal a programat Supercupa României, aferentă sezonului precedent. Joi seara, pe stadionul ”Ilie Oană”, din Ploiești, a avut loc meciul de gală dintre câștigătoarea Ligii I de anul trecut și câștigătoarea Cupei României. CFR și FCSB s-au luptat pentru trofeu. CFR a fost echipa mai bună de această dată, însă a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a obține trofeul pus în joc. A fost 0-0 după 90 de minute. La penaltiuri, ardelenii s-au impus cu scorul de 4-1.

Printre marcatori s-a regăsit și un fotbalist format la Colegiul Național ”Gib Mihăescu” din Drăgășani: Adiță Păun, jucătorul cu cea mai mare vechime din lotul CFR-ului, care și-a început aventura la Cluj de pe vremea când era doar un copil. Păun a trăit cele mai frumoase cariere la poalele Feleacului. A câștigat trofee, a jucat în cupele europene. Acum are în palmares și trofeul Supercupei României, aferent anului 2020. Adiță a jucat în acest meci în ultimele 20 de minute. Fotbalistul vâlcean are șansa ca la finele actualului sezon să-și mai treacă o performanță în cont. CFR se află în luptă și pentru câștigarea unui nou titlu național în Liga I. Începe play-off-ul de pe locul 2. E la un punct în spatele liderei, FCSB.