Chimia, în ”cărţi” pentru calificarea în faza următoare a competiţiei de junioare 2

Săptămâna trecută, începând de miercuri, 27 ianuarie şi până duminică, 31 ianuarie, sala de sport a Liceului Energetic a găzduit meciurile din cadrul grupei H a campionatului de handbal feminin dedicat junioarelor 2. Din această serie fac parte formaţiile: CSŞ Caracal, FEFS Craiova, LPS Slatina, LPS Tg. Jiu, LPS Tg. Mureş şi Chimia Rm. Vâlcea. Tinerele handbaliste pregătite de Nicoleta Lazăr şi Dana Joiţa şi-au intrat mai greu în ritm, după o pauză de aproape un an, fără niciun meci amical. Pe parcursul turneului şi-a făcut simţită prezenţa şi oboseala, însă, per ansamblu, rezultatele sunt încurajatoare.

Din cinci meciuri, chimistele au obţinut 13 puncte. Modul de atribuire a acestora este diferit în noul sezon. Se punctează pe fiecare repriză, în plus acordându-se bonusuri şi pentru îndeplinirea cerinţelor de talie. În primul joc, vâlcencele s-au impus cu scorul de 40-35 în faţa formaţiei LPS Tg. Jiu, după ce au câştigat şi prima repriză, cu 19-18. Al doilea meci, cu LPS Slatina, s-a încheiat la egalitate, scor 29-29 (prima repriză a fost câştigată de oltence, cu 16-15, iar partea secundă le-a revenit gazdelor, care s-au impus cu 14-13). În cea de-a treia etapă, cu FEFS Craiova, Chimia a avut o revenire spectaculoasă în repriza secundă. După ce a fost condusă la pauză cu 16-12, a dominat clar partea a doua, pe care a terminat-o cu şapte goluri avans, scor 17-10, câştigând confruntarea cu scorul general de 29-26.

Duminică, 31 ianuarie, sportivele pregătite de Lazăr şi Joiţa nu au făcut faţă echipei din Caracal, formată din jucătoare de lot naţional, care se pregătesc la Centrul de Excelenţă. A fost un meci pe care şi-l doresc uitat. CSŞ Caracal l-a câştigat cu scorul de 38-26 şi a terminat turul în fruntea ierarhiei. Pe locul 2 s-a situat FEFS Craiova, iar locul 3 a fost ocupat de CS Chimia, care rămâne, astfel, în ”cărţi” pentru calificarea în următoarea fază a competiţiei. Returul va avea loc, cel mai probabil, tot la Vâlcea, între 10 şi 14 martie.
Pentru primul turneu, Chimia a avut la dispoziţie 18 jucătoare. Din lot au făcut parte: Rebeca Avram, Antonia Marga, Dariana Mutuligă, Alexandra Rachina, Alessia Cîrstea, Maria Predescu, Daniela Ştefan, Alexandra Micu, Andreea Păunescu, Andreea Enăchioiu-Vlad, Cristina Bogoslov, Gabriela Brumaru, Bianca Drăgoescu, Alexia Caralicea, Ioana Baranga, Karina Băjenaru, Maria Balint şi Maria Fliu.