Liga II

Cel mai drastic eşec din acest sezon

ALRO SLATINA – CSM RM. VÂLCEA 5-0

* CSM-ul n-a făcut decât act de prezenţă la Slatina, echipa antrenată de Corneliu Papură făcând practic instrucţie cu o formaţie vâlceană debusolată

CSM Rm. Vâlcea n-a făcut decât figuraţie la Slatina, acolo unde a fost zdrobită fără drept de apel (cu 5-0) de una dintre echipele care s-au bătut o perioadă pentru primele două locuri în Seria a II-a. La ultimul meci pe care l-a disputat practic în acest sezon, echipa din Slatina a dorit să le ofere propriilor suporteri un spectacol fotbalistic de zile mari, iar planul le-a ieşit din plin. Scorul putea lua proporţii şi mai mari dacă tânărul portar dintre buturile CSM-ului, Radu Chiriţă (19 ani), n-ar fi avut câteva intervenţii senzaţionale pe durata celor 90 de minute de joc

Fundaşul Ionuţ Popescu a fost eliminat în minutul 30

Nici nu începuse bine partida (era doar minutul 2) când jucătorul ghanez Christopher Quist avea să deschidă scorul cu un şut plasat de la 16 metri. Misiunea vâlcenilor s-a îngreunat şi mai mult după ce, în minutul 30, fundaşul Ionuţ Popescu a fost eliminat pentru că l-a faultat în suprafaţa de pedeapsă, din postura de ultim apărător, pe Ene, care scăpase singur pe contraatac. Penaltiul de rigoare acordat de centralul Marcel Bârsan din Bucureşti avea să fie transformat de Adrian Dulcea: 2-0. Din acel moment, partida a semănat mai mult cu „o joacă de-a şoarecele cu pisica”, elevii lui Corneliu Papură având permanent iniţiativa. Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, acelaşi Dulcea l-a lobat pe tânărul portar Radu Chiriţă din marginea careului mic, iar Mircea Voicu a împins balonul în plasă din 3 metri: 3-0. În replică, în minutul 45, vâlceanul Florin Sandu a expediat un şut periculos din 10 metri, pe care portarul Marinescu l-a respins miraculos, iar apoi fundaşii slătineni au îndepărtat pericolul.

ALRO a mai ratat şi un penalti în ultimul minut de joc

La adăpostul avantajului luat în primul mitan, jucătorii de la ALRO Slatina au lăsat-o mai moale după pauză, dar nici în aceste condiţii vâlcenii n-au prea rupt gura târgului, mulţumindu-se doar să îndepărteze pericolul din preajma porţii lor. În minutul 64, s-a făcut însă 4-0, după ce Quist l-a lansat perfect pe Badea, care l-a driblat pe nefericitul Chiriţă şi n-a mai avut de îndeplinit decât o simplă formalitate, înscriind în poarta goală. Ulterior, în minutul 73, ex-vâlceanul Marius Popescu a înscris şi el, cu un şut la colţul lung, din 10 metri, pecetluind astfel scorul final: 5-0. În minutul 90, ALRO Slatina a beneficiat de încă o lovitură de la 11 metri, dar ex-vâlceanul Mircea Voicu a trimis mingea în bara laterală. În primul minut de prelungiri al partidei, Marius Mitu putea să înscrie golul de onoare al echipei din Zăvoi, atunci când a expediat un şut din interiorul careului, pe care Marinescu l-a respins iniţial în faţă, de unde acelaşi jucător vâlcean a lobat mingea pe lângă poartă.
La Slatina, antrenorii Laurenţiu Tudor şi Sorin Bucuroaia au trimis pe teren următorii jucători: Chiriţă – Odoroabă (Posteucă ’76), Ad. Dandea, I. Popescu, Fl. Sandu, Pârvu (Tomozei ’62), Roşca, Vasile, Ad. Ganea, Bog. Geantă, Gogoşoiu (M. Mitu ’60).