DiverseHandbal

Cehia a învins Slovacia, în meciul de debut al turneului internaţional de handbal de la Rm. Vâlcea

Joi, 22 martie, în Sala „Traian” s-a disputat primul meci din cadrul turneului internaţional de handbal feminin dedicat junioarelor. În această partidă s-au întâlnit Cehia şi Slovacia. Confruntarea a fost câştigată de reprezentativa Cehiei, care, după o primă repriză în care nu a reuşit să se desprindă decisiv pe tabelă (la pauză avea doar un gol avans, scor 15-14), a făcut o repriză secundă mai bună şi s-a impus la diferenţă de cinci goluri, cu scorul de 28-23. Cea mai bună marcatoare a meciului a fost o jucătoare a Slovaciei. Este vorba despre Barbora Lanczova, care a înscris de 10 ori. Pentru Cehia, cele mai multe goluri le-a reuşit Barbora Varouskova (6 goluri).