Campioana en-titre, Chimia 2012 Rm. Vâlcea, are în lot un stranier

Campioana en-titre, Chimia 2012, a debutat în noul sezon cu o victorie categorică. Formaţia pregătită de Marius Vlădoi s-a impus cu scorul de 5-0 în faţa echipei Viitorul Budeşti. Gazdele au deschis scorul din penalti, la jumătatea primei reprize, prin Ovidiu Creangă. Chimiştii au intrat la vestiare la adăpostul acestui avantaj minim. În debutul părţii secunde, trupa lui Tică Negrescu a avut cel puţin două şanse uriaşe de a restabili egalitatea. Ocaziile s-au „răzbunat”. În minutul 67, Cosmin Cîrstea a majorat avantajul gazdelor la 2-0, turnând, astfel, „plumb” în picioarele adversarilor. Două minute mai târziu, acelaşi jucător, transferat în această vară la Chimia, a dus scorul la 3-0 pentru gazde. În minutul 75, şi-a trecut numele pe lista marcatorilor şi „arabul” Cosmin Popa, iar cu un minut înainte de final, Cîrstea a realizat hattrick-ul, închizând tabela la scorul de 5-0. Pentru Viitorul 2012 Budeşti a fost primul meci disputat într-o formulă nouă. După ce se vor închega mai bine relaţiile de joc între vechii componenţi ai acestei formaţii şi noii veniţi, poate lucrurile vor sta diferit şi Viitorul va reuşi să obţină mai mult decât în această primă etapă a campionatului. În altă ordine de idei, mai trebuie menţionat că la jocul dintre Chimia şi Viitorul Budeşti, pe teren a fost şi un stranier. Pentru trupa lui „Ţeţe” Vlădoi a jucat bielorusul Ilya Aliyeu. Acesta a ajuns la Vâlcea după ce iubita sa, Natallia Vasileuskaya, a semnat cu echipa de handbal HCM Rm. Vâlcea.