Liga IFotbal

Brănescu a fost portarul numărul 1 la Dinamo în prima parte a sezonului

laurentiu branescu* vâlceanul a apărat în 16 din cele 21 de meciuri jucate de „alb-roşii” în Liga I

Laurenţiu Brănescu (care va împlini 23 de ani pe 30 martie 2017) a realizat performanţe notabile la Dinamo Bucureşti, echipă pentru care evoluează sub formă de împrumut din această vară. Portarul vâlcean a fost integralist în nu mai puţin de 16 din cele 21 de prtide jucate de „câinii roşii” în Liga I. În celelalte cinci meciuri, „Lary” a fost doar rezerva lui Jaime Penedo, portarul din Panama în vârstă de 35 de ani fiind preferat între buturi de antrenorul Ioan Andone inclusiv în victoria din derbiul cu FCSB (3-1).
Din punct de vedere statistic, în cele 1440 de minute jucate (plus eventualele prelungiri), Brănescu a încasat 20 de goluri din cele 27 primite în total de formaţia din „Ştefan cel Mare” în Liga I.

Brănescu şi fundaşii de la Dinamo au păstrat poarta intactă în doar două partide din cele 16, în timp ce în nouă vâlceanul a încasat câte un gol, iar în alte patru a primit câte două. Cel mai prost meci din punct de vedere al golurilor încasate a fost chiar ultimul din 2016, de la CSMS Iaşi, unde „alb-roşii”, cu Brănescu în poartă, au pierdut cu 3-1.

Vâlceanul a bifat doar câte un joc în Cupa României şi Cupa Ligii

În ceea ce priveşte Cupa României, Brănescu nu a evoluat deloc în meciul cu „satelitul” Dinamo II, în şaisprezecimi (2-1), când titular la „alb-roşii” a fost Alberto Cobrea (26 de ani), iar rezervă Jaime Penedo. Vâlceanul a fost însă integralist apoi, în optimi, în revanşa de la Gaz Metan Mediaş (3-1).
Altfel, „Lary” a fost rezerva lui Jaime Penedo în meciul cu FC Voluntari (2-1), din turul I al Cupei Ligii, iar apoi, în sferturi, cu Astra Giurgiu (meci încheiat cu 5-2 pentru „câini”, în prelungiri, după 2-2 la finele timpului regulamentar de joc), a fost integralist, rezervă fiind Alberto Cobrea. În manşa tur a semifinalei, cu FCSB (4-1), Andone l-a preferat însă din nou pe Penedo, iar Brănescu a fost rezervă.
Trăgând linie, Brănescu a evoluat în total în cele trei competiţii interne în 18 partide din cele 26 jucate de Dinamo. Asta înseamnă 1650 de minute în total (1620, plus cele 30 de prelungiri din partida cu Astra Giurgiu). În total, vâlceanul a primit 23 de goluri, din cele 33 încasate în total de Dinamo în Liga I, Cupa României şi Cupa Ligii la un loc. (N.C.)