FotbalDiverse

Boromir, în primele opt echipe din România la Campionatul Național de Minifotbal

* Nurvil a ajuns până în optimi la competiția de la Rm. Vâlcea

Vineri, 15 iulie, la Rm. Vâlcea a început cea mai importantă competiție de minifotbal din România, Campionatul Național. Conducerea FR de Minifotbal a oficiat deschiderea în prezența primarului Râmnicului, Mircia Gutău, dar și a organizatorului local, Adrian Comănescu. 32 de formații din țară au luat startul la turneu. Două au fost de la Vâlcea, campioana și vicecampioana, Nurvil, respectiv Boromir. FC Boromir Rm. Vâlcea a fost repartizată în grupa A, pe care a câștigat-o. S-a impus cu 8-0 în fața celor de la Apollo Santa Mare Botoșani, cu 9-2 în confruntarea cu ACS HDS Mehedinți, iar duelul cu Luxury Pescărușul Tulcea a fost decis la loviturile de departajare, după 2-2 la finalul timpului regulamentar. Au marcat pentru trupa vâlceană Mihăilă și Pîrvu. S-a terminat 2-1.

În grupa E, Nurvil a câștigat cu 2-1 meciul cu Luxury Team București, echipa lui Florin Rizea și tot cu 2-1 partida cu Viitorul Galați. Trupa lui Adi Glăvan a pierdut ultimul joc din această fază, 3-2 cu Raal Bistrița, dar a ajuns în primele 16 echipe ale campionatului.

În optimi, Nurvil a fost lipsită de șansă. A pierdut cu 3-0 confruntarea cu Nova Vita Tg. Mureș, una dintre cele mai titrate echipe de minifotbal din România, cu jucători profesioniști, care își câștigă existența din acest sport, mulți dintre ei componenți ai echipei naționale.

Boromir a reușit să treacă mai departe. Sâmbătă seara, în prezența unui public numeros, la Arenele Traian, formația coordonată de Marian Dascălu, Bobi Preda și George Frîntu a câștigat fără drept de apel partida cu ACS Luciano Arad. A fost 4-1 pentru câștigătoarea Supercupei României. Duminică dimineață, Boromir a jucat în sferturi cu Old Boys București. A condus de două ori, cu 1-0 și 2-1, prin golurile lui Pîrvu și Costea, dar s-a văzut egalată. S-a terminat 2-2. La loviturile de departajare mai norocoși au fost oaspeții. Au câștigat cu 3-2. De la Vâlcea a ratat Vasile. Au marcat Mihăilă și Costea. Vicecampioana Vâlcii a încheiat Campionatul Național în primele 8. S-a bazat, la acest turneu, pe jucătorii: Adrian Bălan, Cosmin Amarinei, Marian Chiripuș, Florin Costea, Andrei Fistogeanu, Bogdan Mihăilă, Valentin Mihalcea, Samson Nwabueze, Cătălin Păun, Ovidiu Popescu, Octavian Vasile, Florin Pîrvu și Alin Bucei. Lucian Iordache, accidentat, a avut, de asemenea, calitatea de antrenor. O parte din fotbaliștii care au evoluat pentru Boromir au jucat sâmbătă și un meci pe teren mare, pentru Dăești și Călimănești, în amicalul amicalul dintre Viitorul și Cozia.

Nurvil a avut un lot format din: Daniel Andrei (Urucu), Bogdan Bîrlogeanu, Radu Bîrzan, Constantin Ciobanu, Mugurel Cosac, Iustin Lungu, Viorel Pană, Darius Preda, Ștefan Răducea, Răducu Rădulescu, Marian Roșioanu, Iulian Roșoagă, Constantin Văduva, Claudiu Trașcă și Alexandru Zamfirescu. Adi Glăvan este antrenorul echipei.

Luxury Team București, echipa lui Florin Rizea, va juca finala Cupei Boromir, cu Luceafărul Cluj-Napoca, de la ora 17.00, la Arenele Traian. Semifinalele Campionatului Național vor începe la ora 14.00, tot la Arene. Remiza Old Boys București înfruntă Nova Vita Tg. Mureș, iar Glissando Timișoara o întâlnește pe AEK Oradea. Finala competiției va fi de la ora 19.30. În afară de Arenele Traian, au mai găzduit jocuri din cadrul Campionatului Național de Minifotbal: baza Oltenia și Brothers Sport Hub.