Bogdan Geantă duce Damila către Liga a II-a

geantaPROMETEU CRAIOVA – DAMILA MĂCIUCA 0-1

* atacantul de 20 de ani a semnat victoria echipei sale în deplasarea de la Craiova

Damila a trecut cu brio şi peste cel de-al doilea hop în Liga a III-a, reuşind să se impună la limită, cu scorul de 1-0, la Craiova, în faţa echipei Prometeu. Unicul gol al partidei a fost înscris de Bogdan Geantă, în minutul 81, însă scorul putea fi şi mai mare, elevii lui Gabriel Mangalagiu irosind alte câteva bune oportunităţi de a marca de-a lungul celor 90 de minute de joc.
„Am început uşor timoraţi prima repriză, dar încet-încet ne-am descătuşat, iar jocul a mers din ce în ce mai bine. Din păcate, lipsa de concentrare în faţa porţii adverse era să ne coste, până la golul pe care l-am marcat irosind câteva ocazii clare. Pe rând, Marcu (a trimis mingea cu capul, în bară), Bucuroaia (a executat în transversală o lovitură liberă), Ciortan (lansat în adâncime de Rădoi, a ajuns singur cu portarul, dar a fost blocat), Geantă, Bălţăţeanu, Rădoi şi Albinaru s-au întrecut însă în ratări. Golul avea să pice în minutul 81, atunci când Bogdan Geantă a reluat în plasă o centrare perfectă a lui Rădoi, mingea a lovit mai întâi bara laterală, iar apoi a intrat în poartă. Trebuie să fim însă mulţumiţi că până la urmă s-a terminat 1-0 pentru noi, deoarece în ultimele minute de joc craiovenii puteau restabili egalitatea, la cea mai mare şansă de gol a lor”, ne-a declarat Gabriel Mangalagiu.
În Bănie, Damila Măciuca a evoluat în următoarea alcătuire: Dragoş Geantă (Grecu) – Stanca, Ionuţ Stoica, Fl. Ciocan, Ionuţ Bucuroaia, Ioan Bălţăţeanu (Daniel Iancu), Dorin Rădoi, Fl. Marcu, Alin Bunescu (Ad. Albinaru), Ov. Ciortan (Nicolae Grecea), Bogdan Geantă.

Fraţii Dragoş şi Bogdan Geantă, pentru prima oară titulari împreună într-un meci oficial

Pentru prima oară în scurta lor carieră de fotbalişti profesionişti, fraţii Dragoş Geantă (portar) şi Bogdan Geantă (atacant) au început împreună, ca titulari, un meci oficial la nivelul seniorilor, ambii fiind trimişi în primul „unsprezece” de antrenorul Gabriel Mangalagiu. Din păcate, în minutul 30, între buturile celor de la Damila a intrat titularul din prima etapă, Grecu. Dragoş Geantă a suferit o accidentare nefericită, după ce s-a ciocnit cu un atacant advers în suprafaţa de pedeapsă, motiv pentru care degetele i-a fost imobilizate în ghips.