Atletism

Atleţii de la Liceul Tehnologic Brătianu, din Drăgăşani, de trei ori pe podium la etapa a doua a Naţionalelor Indoor Under 16 şi Under 18

În week-end-ul trecut, în Sala „Ioan Soter” din cadrul CSNB „Lia Manoliu”, a fost programată etapa a doua a Campionatelor Naţionale de Atletism Indoor, dedicate cadeţilor (U18) şi juniorilor 3 (U16). Printre performerii acestei runde s-au regăsit şi câţiva dintre elevii Liceului Tehnologic ”Brătianu”, din Drăgăşani. Trei dintre aceştia au urcat pe podium. Lorena Iordache s-a clasat pe locul 3 în cursa de 3000 metri de la Under 16 şi Under 18. La 1500 metri, a terminat pe locul 5. Tot la 3000 metri a concurat şi Alexia Floroiu, care a trecut a 9-a linia de finiş. La 1500 metri (Under 16), tot pe locul 9 s-a clasat Evelina Alexandrescu. La under 16 masculin, 1500 metri, Robert Dumitrescu a obţinut a cincea performanţă din cocurs, iar Bogdan Dumitrescu a venit pe locul 9. Robert Dumitrescu şi Denis Surcel aspiră la o medalie în etapa finală. În runda a doua, Robert (cu o performanţă de 9:34.18) s-a clasat pe primul loc la 3000 metri (Under 16 şi Under 18), iar Denis a venit în urma lui, pe locul secund (înregistrând un timp de 10.07.31). Pe 11 şi 18 martie vor avea loc etapele finale ale Campionatelor de Atletism în sală dedicate categoriilor Under 16 şi Under 18.