Alin Olaru, tot mai apreciat! A arbitrat un meci decisiv pentru play-off, din Liga a II-a, în prezenţa a peste 8000 de suporteri

Sezonul regular din Liga a II-a s-a încheiat duminică, 12 martie. Ultima etapă a programat câteva dueluri decisive pentru play-off. Unul dintre acestea s-a desfăşurat pe stadionul Arcul de Triumf, din Capitală. În prezenţa a peste 8000 de spectatori, într-o atmosferă senzaţională, Dinamo a înfruntat Poli Timişoara. Au contribuit la spectacol, în tribune, atât ultraşii dinamovişti, cât şi cei de la Poli Timişoara şi chiar Rapid, care i-au susţinut pe bănăţeni. ”Câinii roşii” aveau nevoie de un rezultat pozitiv pentru a rămâne pe locul 6 şi a-şi asigura prezenţa în play-off. Cu emoţii, elevii lui Ovidiu Burcă au scos un punct din acest duel. Confruntarea s-a terminat la scorul de 1-1. Iglesias a adus-o pe Dinamo în avantaj în prelungirile primei reprize. Poli a egalat prin Onea, în minutul 81, dar imediat a rămas în inferioritate numerică. Sekulic a primit al doilea galben. Punctul obţinut s-a dovedit suficient pentru Dinamo, care va intra în lupta pentru promovare alături de CSA Steaua (care nu are dreptul de a face pasul către Liga I), Politehnica Iaşi, Oţelul Galaţi, Unirea Dej şi Unirea Slobozia. Raul Rusescu şi Gabi Tamaş au ratat, cu Concordia Chiajna, prezenţa în play-off. Acest meci important din eşalonul secund, de pe Arcul de Triumf, a fost arbitrat de vâlceanul Alin Olaru, care i-a avut la linie pe Gheorghiţă Bălan (Piteşti) şi Marian Carson (Constanţa). Încredinţarea unui joc atât de important reprezintă o recunoaştere a încrederii pe care Comisia Centrală a Arbitrilor o are în arbitrul vâlcean, pe care nu e exclus să-l vedem curând şi la Liga I. Tot la Liga a II-a a mai arbitrat, în această rundă, şi Florin Păunescu. A fost la linie la meciul dintre Minaur Baia Mare şi Gloria Buzău, de asemenea cu implicaţii pentru play-off. Partida s-a terminat la scorul de 1-1. Dacă ar fi câştigat, oaspeţii o lăsau pe Dinamo în afara primelor 6.

Duminică, 12 martie, secretarul general al AJF, Marius Badea, a fost delegat, de asemenea, la un joc decisiv pentru play-off, dar pentru cel din Liga I. Marius (aflat în recuperare după operaţia suferită la genunchi) s-a aflat în camera VAR la partida dintre FC Hermannstadt şi FC ”U” Craiova 1948, în care gazdele s-au impus cu 1-0. Badea a făcut echipă în camera VAR cu Ovidiu Haţegan.

Toţi arbitrii de lot din Vâlcea au fost delegaţi la nivel naţional în week-end. Cătălin Buşi, Iulia Demetrescu, Sebastian Lăstun, Alexandru Mihăilă şi Silviu Costache au avut meciuri la Liga a III-a, în timp ce preşedintele AJF, Adrian Comănescu, a fost observator la derby-ul vâlcean din cel de-al treilea eşalon, dintre Cozia Călimăneşti şi Minerul Costeşti.