Fără categorieLiga IV

Alex Uță, căpitan și marcator în ziua aniversării

Cozia Călimănești a bifat o nouă victorie în Liga a IV-a. Formația pregătită de Vasile Ilinca a câștigat confruntarea din deplasare, cu Stejarul Vlădești, cu 5-1. A fost un meci fără istoric. La pauză, oaspeții conduceau cu 4-0. Primul marcator al întâlnirii a fost sărbătoritul zilei, Alexandru Uță, care a împlinit 24 de ani și și-a făcut cadou un gol frumos, din lovitură liberă. La ceas aniversar, Uță a primit banderola de căpitan. Liderul obișnuit din teren, Alexandru Ștefan, s-a aflat în stare de suspendare. Spera să-și ispășească ”pedeapsa” cu Olympic, însă Comisia de Disciplină nu a dat, încă, verdictul în acel caz. Este posibil ca partida, la care râmnicenii nu au ajuns săptămâna trecută, să fie reprogramată. Revenind la jocul de la Vlădești, Uță a marcat primul gol, dar nu el a fost cel mai prolific jucător al liderei. Nonis Duca a fost autorul unei ”duble”. Pentru formația din fruntea ierarhiei au mai punctat Alexandru Chiripuș și Mazilu. Gazdele au redus din diferență în minutul 70, după o fază fixă, o lovitură liberă, o minge revenită din transversală la Răzvan Popescu.