Al doilea succes consecutiv în „era Gaiţă”

OLTCHIM RM. VÂLCEA – GIROM ALBOTA 2-1

Fotbaliştii de la FC Oltchim şi-au recăpătat încrederea în forţele proprii, iar la finele săptămânii trecute au reuşit să obţină cea de-a doua victorie consecutivă în campionat, după ce s-au impus la limită, cu scorul de 2-1, în faţa formaţiei argeşene Girom Albota, pe teren propriu. Deşi au controlat prima parte a meciului, atunci când au şi marcat de două ori, elevii lui Costel Gaiţă au tremurat serios pentru victorie în al doilea mitan, oaspeţii fiind foarte aproape să plece de la Vâlcea cu un punct.

Răcăreanu şi Vizitiu, autoriii golurilor Oltchim-ului

Vinerea trecută, „chimiştii” au deschis scorul chiar în startul partidei, mai precis în minutul 3, prin vârful Ştefan Răcăreanu, care a scăpat singur spre poarta adversă şi l-a executat pe portarul argeşean cu un şut la colţul lung: 1-0. În minutul 13, goal-keeper-ul de la Albota a respins miraculos, de sub transversală, un şut puternic al lui Marinescu, iar la cornerul ce a urmat Muşuroia a fost foarte aproape să majoreze diferenţa, însă lovitura sa de cap din interiorul careului s-a dus de puţin pe lângă poartă. Argeşenii puteau da lovitura pe contraatac, în minutul 22, atunci când un fotbalist de la Girom Albota a scăpat singur spre buturile vâlcene, iar de la 18 metri a trimis mingea pe lângă Vlădoi, ieşit în întâmpinare, dar şi pe lângă poarta Oltchim-ului. Şutul puternic al lui Moldoveanu din interiorul careului de 16 metri, pe care portarul argeşean l-a respins, a prevestit oarecum al doilea gol al vâlcenilor, din minutul 37. Vizitiu a executat cu măiestrie o lovitură de colţ, iar un adversar şi-a deviat mingea cu capul, în propria poartă: 2-0.

Veteranul Cristi Bratu a salvat onoarea argeşenilor

După pauză, vâlcenii au încercat să conserve avantajul de două goluri pe care l-au luat în primele 45 de minute de joc, aşa că au apărut mai rar în ofensivă. În aceste condiţii, elevii lui Costel Gaiţă au fost nevoiţi să facă faţă atacurilor furibunde ale argeşenilor. Muşuroia a fost omul potrivit la locul potrivit în minutul 62, atunci când a respins de pe linia porţii un şut al unui adversar, care-l depăşise deja pe Vlădoi. Singurul gol al oaspeţilor a picat în minutul 68 şi a fost marcat de vetereanul Cristi Bratu. Argeşeanul a fost blocat în prima fază de portarul Oltchim-ului, dar apoi fostul fobalist din Zăvoi a reuşit să trimită mingea în plasă: 2-1. Deşi au mai avut câteva apariţii periculoase în preajma porţii vâlceni, fotbaliştii din Albota n-au mai găsit drumul spre gol, iar FC Oltchim şi-a trecut astfel în cont cel de-al succes consecutiv în „era Gaiţă”.
Au evoluat pentru FC Oltchim: Vlădoi – Moldoveanu, Muşuroia, Onofrei, Nania, Preda, Ceapă (Borţa ’46), Vizitiu (Bărzăgeanu ’85), Tomescu (Popa ’90+2), Marinescu, Răcăreanu (Piron ’89).