ADIO, MEDALII!

front page* după cele două eşecuri la limită împotriva Norvegiei şi Spaniei, naţionala de handbal feminin a României a pierdut orice şansă de a mai prinde semifinalele la Campionatul Mondial din China

Obligate să aibă un parcurs de metronom în Grupa a II-a principală, în urma eşecului din meciul cu Norvegia, tricolorele au capotat mai repede decât s-ar fi aşteptat cineva (fiind învinse duminica trecută de Spania) şi au dat astfel cu piciorul oricărei şanse de a mai prinde semifinalele Campionatului Mondial. România şi-a luat astfel adio de la medalii şi va termina turneul final din China cel mult pe locul 5.
Deşi erau avantajate de rezultatele consemnate sâmbătă, 12 decembrie, în Grupa a II-a principală, anume de succesul Coreei de Sud asupra Norvegiei sau de egalul dintre Spania şi Ungaria (iar ulterior şi de remiza maghiarelor împotriva naţionalei din Coreea de Sud), tricolorele au început prost meciul contra ibericelor. Spania a făcut clipe grele României pe toată durata celor 60 de minute, iar la final, şi cu ajutorul celor doi arbitri danezi Gjeding şi Hansen, s-a impus, poate şi pentru că a ştiut să joace pragmatic, la rezultat.

Aruncările de la 7 metri, mereu o problemă

În primele minute, arţăgoase ca de obicei şi cu un joc extrem de încâlcit, ibericele au controlat situaţia pe teren, dar şi pe tabela de marcaj. Spania a avut chiar şi trei goluri avantaj (5-2 în minutul 10), însă tricolorele au restabilit însă egalitatea (10-10), iar în minutul 24 au preluat şi conducerea (11-10), printr-un gol semnat de „briliantul” Cristina Neagu. Probabil că diferenţa ar fi fost mult mai mare dacă româncele nu ar fi irosit cu nonşalanţă două aruncări de la 7 metri, prin Cristina Vărzaru şi Narcisa Lecuşanu, mingile expediate de cele două handbaliste române lovind de fiecare dată bara laterală. Finalul reprizei a aparţinut însă tot adversarelor, care s-au desprins la trei goluri (14-11). Un ultim gol marcat de Carmen Amariei în inferioritate numerică (tocmai fusese eliminată Narcisa Lecuşanu) a păstrat România în joc (la pauză, scorul era 14-12 pentru iberice).

România, înfrântă în ultima secundă

După revenirea de la vestiare, meciul a fost la fel de echilibrat ca în prima repriză. În minutul 41, româncele aveau să preia conducerea printr-un gol semnat de Ramona Maier (17-16), iar apoi se puteau desprinde chiar la 2 goluri diferenţă, însă Clara Vădineanu şi-a pierdut cumpătul la o aruncare de la 7 metri, pe care a ales s-o execute printr-o boltă, şi a nimerit doar bara transversală. Chiar şi în aceste condiţii, tricolorele au dat impresia că pot controla finalul de meci, aflându-se permanent în avantaj, în timp ce ibericele alergau mereu după egalare. În minutul 55, după un gol semnat de Cristina Neagu, România s-a detaşat la două goluri (25-23) şi se părea că a scăpat în învingătoare. Din păcate, în acel moment şi-au intrat în rol cei doi arbitri danezi, Gjeding şi Hansen, care au avantajat net echipa iberică prin deciziile pe care le-au luat. Mai întâi, au eliminat-o pe Mihaela Tivadar, iar în inferioritate numerică le-a fost greu tricolorelor să mai reziste. Deşi nici cel mai pesimist suporter al României nu ar mai fi crezut că mai e posibilă o răsturnare de scor în acel moment, Spania a înscris de trei ori (ultimul gol chiar în ultima secundă a partidei) şi a câştigat în extremis (26-25), dar oarecum nemeritat, o confruntare care a spulberat şansele României de a mai câştiga o medalie la actuala ediţie a Campionatului Mondial.

Marcatoarele echipei României au fost Carmen Amariei (6 goluri), Cristina Neagu (5), Ramona Maier (5), Ionela Stanca (3), Adriana Nechita (2), Narcisa Lecuşanu (2) şi Clara Vădineanu (2).

Prestaţia arbitrilor danezi a fost lamentabilă

* Gjeding şi Hansen sunt cei doi arbitri danezi care au susţinut că unii oficiali români au încercat să-i „corupă” înaintea unui meci al naţionalei de handbal masculin a României

Meciul cu Spania, dar mai ales prestaţia arbitrilor Martin Gjeding şi Mads Hansen din finalul acestei confruntări, l-au întristat la maxim pe şeful FRH, Cristian Gaţu, care a răbufnit la adresa celor doi danezi. „Au fost cele mai urâte patru minute din viaţa mea. Prestaţia celor doi danezi a fost lamentabilă!”, au fost cuvintele prin care preşedintele federaţiei a catalogat prestaţia arbitrilor nordici, care au avantaj în mod evident echipa iberică spre finalul partidei, atunci când România avea două goluri în plus. Numai astfel s-a putut întoarce un rezultat favorabil tricolorelor, care oricum au suferit din greu şi pe parcursul confruntării pentru a trece în avantaj, iar adesea şi din vina celor doi cavaleri ai fluierului. Aşa cum se cunoaşte, Gjeding şi Hansen sunt cei doi arbitri care au susţinut că unii oficiali români au încercat să-i „corupă” înaintea unui meci al naţionalei de handbal masculin a României, disputat în vara anului 2008.

Zi de 13 cu ghinion pentru tricolore

Ziua de duminică, 13 decembrie, nu a purtat deloc noroc tricolorelor. România a avut parte de un ghinion teribil în faţa Spaniei, echipă care ne-a spulberat şi în decembrie 2008, la Campionatul European din Macedonia, visele de a cuceri o medalie, pe care au câştigat-o, de altfel, chiar ele, după o finală fără istoric cu Norvegia, pierdută cu scorul de 34-21!

Semifinalele se văd doar la televizor

Tricolorele, vicecampioane mondiale în 2005, în Rusia (atunci când la timonă se afla Gheorghe Tadici), se află într-un continuu regres din punct de vedere al rezultatelor la turneele finale ale Campionatului Mondial. Aşa cum se cunoaşte, în Franţa, în 2007, România a terminat doar pe locul 4, naţionala ţării noastre ratând medalia de bronz după ce a pierdut în prelungiri duelul cu Germania. Iată că acum, echipa antrenată de Radu Voina nici măcar nu a mai atins această fază a competiţiei şi va privi „careul de aşi” doar la televizor. „Probabil că aceasta a fost ultima şansă pentru această echipă, pentru unele jucătoare, de a câştiga o medalie la un turneu final major”, a spus tehnicianul Radu Voina la finele partidei cu Spania.

Altfel însă, România deţine totuşi o performanţă inegalabilă în handbalul feminin mondial: naţionala noastră este singura care a participat la toate turneele finale ale Campionatului Mondial, începând din 1957. Bilanţul tricolorelor este unul bun: o medalie de aur (1962) şi două de argint (1973 şi 2005). Cât priveşte ultimii zece ani, performanţele României la întrecerea supremă a handbalului feminin mondial sunt următoarele: 1999 – locul 4, 2001 – locul 17, 2003 – locul 10, 2005 – locul 2, 2007 – locul 4.