Norvegia ne-a învins iar!

* elevele lui Radu Voina s-au poticnit în faţa campioanei europene şi olimpice

Prima dintre cele două sincope pe care tricolorele le-au înregistrat la Campionatul Mondial din China a apărut, aşa cum era de aşteptat, împotriva naţionalei Norvegiei, nordicele devenind un fel de sperietori pentru românce, la fel cum sunt, de altfel, handbalistele din Rusia sau Spania.

Campioana europeană şi olimpică a fost prima care s-a desprins pe tabela de marcaj (7-4 în minutul 14), după câteva intervenţii magnifice ale portarului Katrine Lunde-Haraldsen, coechipieră cu Cristina Vărzaru la deţinătoarea Ligii Campionilor, Viborg HK. La 9-6, Radu Voina a cerut time-out şi a încercat să-şi îmbărbăteze elevele, însă chiar şi în aceste condiţii Norvegia s-a desprins la 14-9 în minutul 26. Tricolorele au avut o răbufnire de orgoliu spre finalul primei reprize, au înscris de trei ori consecutiv fără a mai primi vreun gol, scorul la pauză permiţându-le în continuare să spere (14-12).

După revenirea de vestiare, tot Norvegia a fost însă echipa care a condus jocul, având o diferenţă constantă pe tabela de marcaj (de 3-4 goluri). România s-a apropiat însă pas cu pas, graţie unor intervenţii magnifice ale portarului Paula Ungureanu, şi a reuşit să restabilească egalitatea în minutul 48 (19-19). Mai mult decât atât, după ce Narcisa Lecuşanu a reuşit să transforme o aruncare de la 7 metri printr-o boltă spectaculoasă, tricolorele au trecut chiar în avantaj (20-19). Ultimele 10 minute au fost însă incendiare şi bineînţeles interzise cardiacilor. Nordicele au întors rapid rezultatul (22-20 în minutul 53), dar România a mai egalat o dată (24-24), cu un minut înainte de final, printr-un gol semnat de Carmen Amariei. Prea puţin însă, pentru că norvegiencele aveau să fructifice ulterior ultimul atac (25-24).

Au înscris pentru tricolore: Cristina Neagu (9 goluri), Carmen Amariei (6), Narcisa Lecuşanu (4), Cristina Vărzaru (3) şi Ramona Maier (2).

Pivoţii şi contraatacul – ZERO!

Împotriva Norvegiei, româncele au suferit enorm în faza de atac, în special în zona pivoţilor, anihilaţi total de nordice (practic, Ionela Stanca şi Oana Manea nu au marcat nici un gol pe întreaga durată a partidei!). În plus, pentru că adversarele s-au repliat de fiecare dată la timp, în acest meci, tricolorele nu şi-au putut valorifica nici contraatacul, o „armă” de bază în dese rânduri pentru naţionala noastră.

„Complexul” de inferioritate

Norvegia a dovedit nu de puţine ori că în handbalul feminin mondial este superioară multor ţări, iar România se află în mod cert printre cele pe care le poate învinge oricând. Cauzele sunt multiple şi ţin nu doar de forma de moment, ci şi de un oarecare complex. Practic, într-un meci oficial, tricolorele nu au mai bătut naţionala nordică tocmai din anul 2003, atunci când cele două reprezentative s-au înfruntat la CM din Croaţia. La vremea respectivă, Carmen Amariei, Ionela Stanca şi Cristina Vărzaru, singurele care mai îmbrăcă şi acum tricoul naţionalei noastre, s-au impus uşor, cu scorul de 29-21. În acest an, tricolorele au demonstrat totuşi că nordicele sunt de bătut, aşa cum s-a întâmplat în septembrie, la Cupa Mondială din Danemarca, atunci când trupa lui Radu Voina s-a impus la limită, chiar în finala competiţiei, cu scorul de 28-27. Din păcate, acum, în China, când era mai important, norvegiencele s-au mobilizat din nou exemplar şi au reuşit să-şi treacă în cont o victorie extrem de preţioasă.

Doar locul secund în Grupa C

* România a pătruns în grupele principale cu numai 2 puncte în cont

Prima înfrângere a României la Campionatul Mondial din China a aruncat în aer calculele făcute iniţial. Tricolorele au terminat Grupa C doar pe locul secund şi au pătruns în faza secundă a competiţiei cu doar 2 puncte, graţie victoriei repurtate în prealabil contra Ungariei.

Conform regulamentului, primele trei echipe clasate în Grupa C (adică Norvegia, România şi Ungaria), împreună cu cele din Grupa D (Spania, Coreea de Sud şi China) au format a doua grupă principală.

Tricolorele, cele mai prolifice în prima fază a competiţiei

În primele cinci meciuri disputate la Campionatul Mondial din China, tricolorele au practicat cel mai spectaculos handbal dintre toate naţionalele prezente. Acest lucru este evidenţiat şi de faptul că elevele antrenorilor Radu Voina şi Vlad Caba au marcat cele mai multe goluri în prima fază a competiţiei. Astfel, România a înscris 182 de goluri (o medie de aproximativ 36 de goluri pe meci), cu 7 mai multe decât Rusia şi Austria (componente ale Grupei B).