„Meci de infarct”

AS Şirineasa – CSM Drăgăşani 2-3

Cum spuneam, AS Şirineasa a devenit în această a doua jumătate a returului formaţia de altădată, capabilă de un rezultat pozitiv indiferent de adversarul întâlnit. În etapa trecută plecase cu un punct de la Malaia, astfel că nu putea strica totul în meciul de pe teren propriu, cu CSM Drăgăşani. Întâlnea formaţia de pe locul 3 care, însă, nu trece printr-o perioadă prea bună. „Municipalii” lui Florin Lupu au cedat în etapa trecută chiar pe propriul teren în faţa dinamoviştilor lui Mustăţea, astfel că aveau acum posibilitatea să-şi îndrepte greşeala. Şansa, însă, nu le-a aparţinut nici de această dată.

Partida dintre AS Şirineasa şi CSM Drăgăşani a fost una frumoasă, dar „de infarct” după cum a caracterizat-o primarul Dan Săraru, cu răsturnări de scor. Oaspeţii au intrat mai greu în joc, dându-le astfel posibilitatea băieţilor antrenaţi de Viorel Ciofîcă să-şi ducă la îndeplinire planurile. Prin minutul 20, Istratie a adus-o pe AS Şirineasa în avantaj, marcând pentru 1-0, rezultat cu care s-au şi încheiat primele 45 de minute. Apoi, „până-n minutul 87 a fost acelaşi scenariu ca şi în meciul cu Olteţul Zătreni. De la 1-0 pentru noi, s-a făcut 2-1 pentru oaspeţi. Au egalat drăgăşenenii dintr-un penalti destul de uşor acordat, iar în minutul 62 au preluat conducerea. Apoi s-a jucat pe contre. Au avut ei o ocazie mare după un off-side nesemnalizat, însă până la urmă am reuşit să revenim şi am egalat. Oaspeţii au jucat mingea cu mâna în propriul careu, astfel că am beneficiat şi noi de o lovitură de pedeapsă. Marga a executat şi a înscris pentru 2-2”, ne-a povestit Săraru cum au evoluat lucrurile în partea secundă. În minutul 87, Streinu a adus-o din nou în avantaj pe AS Şirineasa, moment în care, ne-a spus Săraru, antrenorului Ciofîcă i s-a făcut rău şi a plecat de pe bancă. Rapid, gazdele au marcat şi golul de 4-2, astfel că emoţiile se mai risipiseră. Marinescu, unul dintre jucătorii care s-au evidenţiat în acest retur, a profitat de greşeala apărării drăgăşenene şi a majorat diferenţa. În prelungiri, însă, CSM-ul a marcat pentru 4-3, astfel că tensiunea a revenit în tabăra gazdelor. La acest scor, formaţia lui Florin Lupu a avut o şansă uriaşă de 4-4, dar portarul celor din Şirineasa s-a opus golului, astfel că gazdele au câştigat meciul. La finalul partidei, primarul Săraru ne-a spus cum a trăit meciul şi a menţionat faptul că nu a fost departe de o tragedie. „A fost un meci de infarct. Am şi acum venele umflate în cap. Antrenorul s-a îmbolnăvit de inimă, era să facă infarct, să-l ia cu salvarea, iar eu puteam să fac un atac cerebral la cât de mult ne-am consumat”, ne-a spus edilul din Şirineasa.