Oltchim continuă cursa de urmărire

• săptămâna trecută, vâlcencele au obţinut două victorii, în faţa echipelor din Buzău şi Brăila

Eliminate din Liga Campionilor, handbalistele de la Oltchim Rm. Vâlcea se concentrează acum doar pe întrecerea internă. Primele meciuri în Liga Naţională au fost de bun augur pentru vâlcence, care-au izbutit săptămâna trecută să obţină două victorii concludente în faţa unor adversare care nu s-au ridicat deloc la valoarea trupei antrenate de Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa.

Hidroconcas Buzău – Oltchim Rm. Vâlcea 27-40
Fără emoţii

Joi, 3 aprilie, Dinu, Luca şi compania s-au deplasat la Buzău, acolo unde au întâlnit echipa Hidroconcas din localitate. Încă de la pauză, vâlcencele aveau deja asigurată victoria, iar scorul este edificator în acest sens (20-10). Buzoiencele au marcat mai multe goluri după pauză, în timp ce Oltchim şi-a păstrat norma din prima repriză. Fosta vâlceancă Claudia Mojoiu a marcat 11 dintre cele 27 de goluri ale buzoiencelor, fiind golghetera echipei Hidroconcas în acest meci. Altfel însă, Cornelia Rîmbu, jucătoare clasată pe locul 3 în clasamentul golgheterelor, nu şi-a trecut în cont decât trei goluri. De partea cealaltă, pentru Oltchim au marcat Narcisa Lecuşanu (7 goluri), Iulia Puşcaşu (7), Raluca Ivan (6), Ramona Maier (5), Valeria Beşe (3), Roxana Gatzel (3), Ionela Stanca (3), Adina Meiroşu (3), Steluţa Luca (2) şi Clara Vădineanu (1).
A fost o victorie fără dubii a Oltchim-ului, care a aşteptat un rezultat favorabil la Galaţi, acolo unde Oţelul a fost până la urmă învinsă de Rulmentul Braşov (22-26), după ce echipa lui Cornel Bădulescu şi-a Andreei Tâlvâc (trei reuşite în acel meci) a avut chiar şi cinci goluri avans în repriza secundă.

Oltchim Rm. Vâlcea – Dunărea Brăila 41-17
Galop de sănătate

În primul meci susţinut în faţa propriilor suporteri după campania din Liga Campionilor, fetele lui Tadici au jucat ca şi la Buzău: dezinvolt, în trombă, nelăsând nici o şansă unor adversare care încă mai continuă cursa în Europa. Aşa cum se cunoaşte, Dunărea Brăila este calificată în semifinalele Challenge Cup. Spre deosebire însă de meciul de la Buzău, vâlcencele au jucat bine şi-n repriza secundă, atunci când au primit numai 6 goluri. Trupa lui Liviu Paraschiv s-a clătinat serios după pauză, atunci când iureşul vâlcencelor a fost unul de-a dreptul sufocant, iar brăilencele n-au avut cum să reziste campioanelor de la Oltchim. Pentru echipa din Brăila a evoluat şi o ex-vâlceancă, Alina Branişte, dar care n-a marcat decât un singur gol fiind departe de forma care-a consacrat-o la Rulmentul şi pe care n-a mai arătat-o deloc după ce a fost transferată de Oltchim.
În meciul de duminică, golurile echipei vâlcene au fost marcate de Ionela Stanca (7), Narcisa Lecuşanu (7), Ramona Maier (7), Adriana Olteanu (6), Iulia Puşcaşu (5), Clara Vădineanu (3), Roxana Gatzel (3), Raluca Ivan (1), Steluţa Luca (1) şi Adina Meiroşu (1).

Medie de peste 40 de goluri pe meci

În primele două partide disputate după reluarea campionatului, handbalistele de la Oltchim au reuşit de fiecare dată să depăşească bariera a 40 de goluri marcate. Acest lucru spune multe despre forma în care se află acum Oltchim, echipă care rămâne totuşi cea mai valoroasă grupare din Liga Naţională, în ciuda configuraţiei actuale a clasamentului.

Urmează „halta” Deva

În următoarea etapă a Ligii Naţionale, Oltchim Rm. Vâlcea se va deplasa miercuri, 9 aprilie, la Deva, acolo unde va întâlni echipa CSM Cetate, grupare care se zbate în zona fierbinte a clasamentului. Cea mai periculoasă jucătoare de la viitoarea adversară este Carmen Cartaş, în poartă putând apărea şi Ileana Bistriceanu, care-a evoluat în trecut şi la Oltchim. La finele săptămânii, mai precis duminică, 13 aprilie, trupa antrenată de Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa va juca din nou pe teren propriu, de data aceasta în compania formaţiei Oţelul Galaţi, echipă antrenată de Cornel Bădulescu, cel care-a pregătit echipa vâlceană până la încropirea actualei trupe în vara lui 2006.
Altfel, tot la finele săptămânii, se va disputa la Braşov meciul Rulmentul – Jolidon, care poate avea implicaţii în lupta pentru titlu. Dacă clujencele vor să fie sigure că prind vreo cupă europeană în acest sezon au nevoie de un rezultat pozitiv în meciul de la Braşov, altfel, se vor îndepărta serios de obiectivul cu care au pornit la drum. Deocamdată, echipa lui Gheorghe Covaciu nu ocupă decât locul 6, dar nu se află deloc într-o formă maximă, lucru confirmat şi de rezultatul din ultima rundă: 25-25 în deplasare la Zalău, cu o echipă care nu mai e deloc ceea ce a fost pe vremea lui Tadici.