Victorie de moral pentru „municipali”

FC Bihor Oradea – CSM Rm. Vâlcea 1-3 (0-1)

Noul cuplu de antrenori al „municipalilor”, Mitică Teleşpan – Cristi Lazăr, a debutat cu o victorie în deplasare în faţa unei formaţii care nu mai pierduse pe teren propriu din 6 octombrie 2007, când FC Argeş a câştigat cu un scor identic ca cel din partida de sâmbătă, 1-3. Punctul slab în ultimele două partide disputate de vâlceni a fost defensiva, iar Mitică Teleşpan a introdus încă din primul minut al meciului de la Oradea, o linie de apărători complet nouă formată din Grădinar, Vişa, Băiţa şi Cercel.
„Municipalii” au avut un debut de meci destul de bun, CSM-ul fiind echipa mult mai prezentă în joc, dar fără a pune într-un real pericol poarta lui Lipitor.

Contrar cursului jocului prima acţiune periculoasă a meciului le-a aparţinut gazdelor în minutul 13, brazilianul Ayza a preluat la şapte metri de buturile lui Rusandu, l-a întors pe Vişa, dar din fericire pentru vâlceni acesta a trimis peste poartă şi scorul a rămas nemodificat. Golul bine meritat după cum s-au desfăşurat ostilităţile în teren avea să fie anunţat în minutul 16 când Boroiban, după o centrare a lui Vlad, a reluat mingea cu capul, dar Lipitor a reuşit să o devieze peste transversală în ultimul moment. Însă, în minutul 19 avea să se înscrie şi primul gol în urma unei faze care nu anunţa mare lucru. Grădinar a recuperat, i-a pasat lui Mircea Voicu şi acesta a trimis o diagonală de aproximativ 50 de metri care l-a găsit singur-singurel la marginea careului pe Boroiban. Atacantul vâlcean n-a stat prea mult pe gânduri şi a şutat din voleu fără speranţă pentru Lipitor, deschizând scorul. Şi după marcarea golului, vâlcenii au continuat să conducă ostilităţile în teren în faţa unei formaţii care a practicat un joc destul de modest din toate punctele de vedere. În ciuda prestaţiei mediocre, totuşi orădenii au fost destul de aproape de a marca, însă neinspiraţia lui Lukacs, Ambruş sau Bucur a făcut ca sorul să rămână nemodificat. Când mai erau doar câteva momente până la pauză, „municipalii” au fost la un pas de 2-0, brazilianul Robson a centrat, Larenţiu Boroiban l-a văzut pe Lipitor ieşit şi a încercat să trimită mingea peste acesta, dar portarul orădean a reuşit să respingă în corner un gol ca şi făcut.
În repriza secundă, lucrurile au stat aproape la fel ca în prima parte, cu vâlcenii conducând autoritar partida. În minutul 49, Mircea Voicu a executat un corner de pe dreapta şi Luiz Robson scăpat din marcajul lui Gongolea a trimis mingea cu capul făcând inutil plonjonul lui Lipitor şi ducând scorul la 0-2. Gazdele au reuşit să reducă din diferenţă în minutul 56, în urma unei greşeli a lui Rusandu. Orădenii au obţinut o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, lateral stânga, Rusandu a cerut doar doi oameni în zid, iar acest lucru l-a costat. Bucur a executat pe colţul scurt şi l-a prins pe picior greşit pe goalkeeper-ul vâlcean care era pregătit pentru o centrare făcând ca scorul să devină 1-2. Deşi jucau în deplasare şi aveau avantaj pe tabela de marcaj, „municipalii” au continuat să practice un joc plăcut ochiului, aceste lucru fiind posibil şi cu largul concurs al formaţiei bihorene periculoasă doar la fazele fixe. În minutul 78 Opriceană a fost foarte aproape de a restabili egalitatea, dar în loc să şuteze de la aproximativ zece metri a preferat să paseze şi în cele din urmă Băiţa a reuşit să respingă. În minutul 84, orădenii aveau să primească lovitura de graţie. Mihu s-a complicat la 20 de metri de poartă, M. Voicu i-a furat balonul, i-a pasat nou-intratului Girgoruţă, acesta a centrat şi Boroiban a marcat cu capul din patru metri reuşind dubla şi stabilind scorul final, FC Bihor – CSM Rm. Vâlcea 1-3.
Victoria de la Oradea este una de moral pentru jucătorii vâlceni care au arătat că şi-au revenit după partidele mei puţin reuşite din ultima perioadă. Deşi au obţinut toate cele trei puncte puse în joc, „municipalii” continuă să ocupe poziţia a treia în clasament, la opt puncte distanţă de primele două clasate, FC Argeş şi Gaz Metan. Jucătorilor vâlceni nu le mai rămâne altceva de făcut decât să aştepte vreun pas greşit din partea primelor clasate, lucru puţin probabil, dar speranţa moare ultima.
Au evoluat formaţiile:
FC Bihor: Lipitor – Ţârcă, Gongolea, Ambruş, Lorincz – Mihu, Săndulescu (’46 Opriceană), Andor (’76 Ardelean) – Bucur, Lukacs (’60 Radu), Ayza.
CSM Rm. Vâlcea: Rusandu – Grădinar, Vişa, Băiţa, Cercel – M. Voicu, Labun, Larie (’60 S. Popescu), Vlad – Boroiban (’89 Vlăduţi), Robson (’81 Grigoruţă).

Mircea Voicu a înjurat pe toată lumea

Căpitanul „municipalilor” începând cu acest mini-retur, Mircea Voicu, a făcut la Oradea probabil cel mai bun meci al lui de la revenirea în Zăvoi, pasând decisiv la toate cele trei goluri ale echipei sale. Însă prestaţia sa a fost oarecum umbrită de un gest care nu-şi va rostul petrecut prin minutul 75. Vâlcenii au beneficiat de o lovitură liberă din preajma careului orădean, Voicu a vrut să execute, însă Boroiban a luat mingea şi a zis că execută el. În acel moment, căpitanul „municipalilor” s-a întors către banca tehnică şi a început să înjure după care a spus că părăseşte terenul. În drumul său, Mircea Voicu a început să se înjure cu toată lumea începând cu spectatorii şi terminând cu banca tehnică adversă, moment în care centralul partidei Sorin Tarcea a venit la staff-ul vâlcean şi le-a comunicat că, dacă Voicu nu se calmează va fi eliminat, în cele din urmă spiritele s-au mai liniştit şi Voicu a rămas pe teren până la finalul partidei.

Teleşpan i-a „citit” pe bihoreni

La conferinţa de presă, Mitică Teleşpan a spus că a studiat îndelung adversara de sâmbătă şi a ştiut exact cum să contracareze jocul bihorenilor. „Am studiat bine jocul Bihorului şi am reuşit să le blocăm piesele de bază, Ayza şi Săndulescu. Mă bucur că am marcat de trei ori în deplasare, lucru ce nu s-a mai întâmplat de mult. Am luat gol dintr-o fază pe care FC Bihor ştie să o facă foarte bine, chiar cel mai bine din campionat. Faza fixă este specialitatea casei la orădeni, în rest au un joc previzibil. La promovare mai avem doar şanse matematice. Vom lupta până la capăt, deşi e greu de crezut că FC Argeş sau Gaz Metan Mediaş mai poate să-şi piardă avansul de opt puncte”, a precizat antrenorul „municipalilor”, Dumitru Teleşpan.