Băieţii lui Nicu Strâmbeanu a făcut show pe teren propriu

Victoria Frânceşti – AS Bărbăteşti 7-1

După ce în runda precedentă trupa lui Nicu Strâmbeanu, Victoria Frânceşti, a învins chinuit în deplasare pe ultima clasată, Sportul Genuneni, partida de pe teren propriu de sâmbăta aceasta, contra celor de la AS Bărbăteşti, a fost cu totul de altă factură. Victoria Frânceşti s-a impus categoric, cu scorul de 7-1, într-o partidă care a semănat mai degrabă cu un antrenament, decât cu un meci oficial, iar oaspeţii nu au pus deloc probleme la poarta adversă. AS Bărbăteşti a fost învinsă fără drept de apel, lucru demonstrat de scorul de proporţii, care putea fi şi mai mare, în condiţiile în care, spre finele partidei, trupa lui Strâmbeanu a defilat pe teren şi a creat spectacol pentru cei prezenţi la meci.

Primul gol al partidei a aparţinut tânărului atacant, Tarara, în minutul 8, iar câteva minute mai târziu, a fost rândul lui Zăvoi să înscrie din 20 de metri. Cel de al treilea gol a aparţinut tot lui Zăvoi, care până la jumătatea meciului avea să-şi aducă în cont tripla. Până la finele primei reprize, scorul avea să fie 4-0, pentru gazde. În cea de-a doua parte a meciului, gazdele mai aveau să marcheze de trei ori, prin Diaconu, Dima şi Dobre. Singurul gol marcat de oaspeţi a fost din lovitură de la 11 metri, pe fondul unei greşeli în defensiva adversarilor.
Dacă în partida contra celor de la AS Bărbăteşti au învins fără nici un fel de probleme, la finele acestei săptămâni, Victoria Frânceşti va întâlni în deplasare gruparea lui Eugen Roşu, FC Băbeni, într-un meci aproape decisiv pentru stabilirea echipei favorite pentru promovare. FC Băbeni a primit anul acesta suma de 250 de milioane de la primărie, bani pe care îi vor folosi pentru a forţa promovarea în eşalonul superior.