Gazdele cred că era corect un rezultat de egalitate

Saldi Cernişoara – Real Cernişoara 1-2 (1-1)

Derby-ul fotbalistic al localităţii Cernişoara s-a disputat pe terenul echipei Saldi şi, aşa cum se întâmplă adesea când rivalitatea sportivă este maximă, ambele echipe au dorit cu ardoare să câştige. Cu jucători mai experimentaţi în lot, cei de la Real au deschis scorul prin Dumitru Rachina, însă până la pauză s-au văzut egalaţi de reuşita lui Laurenţiu Leancă de la Saldi. Celălalt Rachina din echipa Real şi-a adus echipa în avantaj în repriza a doua, stabilind scorul final: 2-1 pentru oaspeţi. Conducerea clubului Saldi Cernişoara consideră că era corect să se termine egal întrucât echipei gazdă i s-a anulat un gol perfect valabil. „Noi am marcat un gol din poziţie regulamentară, centralul a validat iniţial golul, dar asistentul a semnalizat ofsaid. Suntem convinşi că nu era ofsaid, dar ce putem face acum? Un rezultat egal ar fi fost conform cu ceea ce s-a petrecut pe teren” – a explicat Siliminel Diaconescu, preşedintele echipei Saldi Cernişoara. (Florin MĂNOIU)