Zi neagră pentru fetele lui Tadici

Lada Togliatti – Oltchim Rm. Vâlcea 30-27
• trupa lui Tadici a pierdut în Rusia, a picat pe locul 3 în grupă, iar calificarea în semifinalele Ligii Campionilor depinde acum de meciul ETO Gyor – Lada Togliatti

Dacă în prima fază a Ligii Campionilor, handbalistele de la Oltchim Rm. Vâlcea şi-au văzut „sacii în căruţă” după doar patru meciuri, problema calificării fiind rezolvată definitiv odată cu succesul de la Viborg, de data aceasta altfel stau lucrurile. Din trei partide disputate în deplasare, vâlcencele n-au adus decât un singur punct (de la Nurnberg) şi aşteaptă acum jocul rezultatelor pentru a accede în semifinalele Ligii Campionilor. Nevoite să străbată 5.000 de kilometri pentru a ajunge la Togliatti, vâlcencele au resimţit din greu miza enormă a meciului din Rusia. Deşi au început cât de cât bine, elevele antrenorilor Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa n-au reuşit să ţină ritmul cu jucătoarele pregătite de Aleksey Gumyanov.

Campioana României a condus ostilităţile pe teren până în minutul 23, moment în care rusoaicele au egalat (13-13), pentru ca ulterior să se şi desprindă pe tabela de marcaj. Odată ce au preluat conducerea, rusoaicele au devenit imposibil de a mai fi învinse.

Rusoaicele şi-au luat revanşa
Primele minute ale meciului de la Togliatti au evidenţiat faptul că rusoaicele erau hotărâte să-şi joace până la capăt şansa, conştiente de faptul că şi o victorie la limită în faţa Oltchim-ului le-ar propulsa în postura de principale favorite în lupta pentru calificarea în semifinale. Deşi a avut chiar două goluri avantaj (10-8 în minutul 11), trupa lui Tadici nu a reuşit să se menţină la cârma jocului şi să se desprindă. S-a mers totuşi cap la cap până în minutul 23, când tabela de marcaj indica un scor egal (13-13). Finalul reprizei a fost nefast pentru Oltchim. În timp ce rusoaicele au marcat pentru 14-13, Ramona Maier a irosit cu nonşalanţă o aruncare de la 7 metri, iar la atacul care-a urmat Lada a înscris pentru 15-13. Ulterior, la 15-14, Sidorova s-a opus cu succes în două rânduri unor şuturi expediate de Stanca şi Meiroşu. În ultimul minut al reprizei, rusoaicele au refăcut diferenţa de două goluri (16-14) dintr-un 7 metri în urma căruia Ramona Maier a fost eliminată 2 minute.
În repriza secundă, Tadici a încercat să blocheze principala marcatoare a echipei din Togliatti, interul Liudmila Postnova, căreia Raluca Ivan i-a făcut marcaj om la om, dar au apărut la rampă celelalte handbaliste din trupa lui Gumyanov: Kurbanova, Mochalina, Davydenko, Nikitina sau Gruzdeva. În aceste condiţii, Lada a controlat ostilităţile, iar vâlcencele n-au mai izbutit să se apropie decât la un gol: 24-25 (în minutul 50), după o reuşită semnată de Narcisa Lecuşanu dintr-o aruncare de la 7 metri. Până în acel moment, Oltchim-ul a alergat din greu pentru a reface cea mai mare diferenţă de scor consemnată între cele două echipe: 15-20 în minutul 35. Ca şi la Gyor, vâlcencele au plătit din nou tribut lipsei de concentrare la finalizare. Ramona Maier avea să rateze în minutul 37 o altă aruncare de la 7 metri, mingea trimisă cu boltă peste portarul Sidorova nimerind doar transversala. Din tabăra noastră, singurele care-au ţinut echipa în joc au fost Steluţa Luca şi Ionela Stanca, în rest, vâlcencele au arătat iarăşi neputinţă şi erori cu duiumul. La Togliatti, golurile echipei Oltchim au fost marcate de Ionela Stanca (8), Steluţa Luca (6), Adina Meiroşu (5), Ramona Maier (4), Narcisa Lecuşanu (2) şi Valeria Beşe (2).
În următoarea etapă a Ligii Campionilor, vâlcencele vor întâlni vineri, 7 martie, de la ora 19.00, în Sala Traian, echipa germană FC Nurnberg.

Sidorova, precum Palinger
Unul dintre compartimentele care nu a funcţionat deloc la Togliatti a fost poarta. Oltchim-ul nu a excelat la acest capitol, asta pentru că Luminiţa Dinu (folosită prea puţin), Talida Tolnai sau Tereza Pâslaru n-au avut o prestaţie pe măsura aşteptărilor. Prin comparaţie, vâlcencele au fost întrecute net de apărătorul buturilor adverse, Maria Sidorova, care după un început greoi şi-a întrat în ritm şi-a devenit un obstacol de care vâlcencele nu au reuşit adesea să treacă.

27-30, ca la Gyor
Coincidenţă sau nu, scorul 27-30 pare a fi unul blestemat pentru Oltchim. Eşecul de la Togliatti este similar celui de la Gyor, din partida precedentă disputată de vâlcence în deplasare. Mai mult decât atât, rezultatul la pauză din Ungaria putea fi repetat şi-n Rusia. A fost 16-13 la Gyor, iar acum 16-14.