Nici o surpriză la Grădiştea

Aşa cum anticipam, liderul incontestabil al seriei a IV-a, ALX Port Vale Mateeşti, s-a impus fără probleme la Grădiştea. Chiar dacă Ştiinţa nu este tocmai o echipă de pluton, era greu de crezut că formaţia lui Relu Nica s-ar putea împiedica încă din prima etapă a returului. Este singura formaţie neînvinsă la „Onoare”, aşa că nu-şi putea permite un rezultat negativ. Gazdele le-au dat totuşi ceva emoţii „englezilor” din Mateeşti. Au reuşit să reziste fără gol primit o repriză şi jumătate. Abia în minutul 70 Relu Nica a reuşit să aducă liniştea în tabăra sa. A marcat pentru 1-0, însă meciul s-a încheiat la 2-0 pentru ALX Port Vale Mateeşti, Mogoşanu marcând în minutele de prelungire ale partidei.