România, în semifinalele Campionatului Mondial

• „tricolorele” au depăşit Franţa (34-31), după 80 de minute de joc

La capătul unui meci dramatic, interzis cardiacilor, care s-a întins pe durata a 80 de minute, România a reuşit să acceadă pentru a doua oară consecutiv în semifinalele Campionatului Mondial. În sferturile de finală ale competiţiei, „tricolorele” au dispus de Franţa, cu scorul de 34-31. România a început dezastruos meciul, fiind condusă după 30 de minute de joc cu 14-8. Fetele lui Tadici şi-au revenit după pauză, au recuperat handicapul, iar la finele celor 60 de minute regulamentar de joc s-a consemnat egalitatea (24-24). Conform regulamentului, au urmat două reprize suplimentare de câte 5 minute, timp în care nici una dintre echipe nu a reuşit să se desprindă în învingătoare (27-27). Româncele au fost mai încrezătoare în forţele lor în următoarele două reprize de prelungiri, atunci când s-au desprins la trei goluri (34-31).

La finele partidei, după ce şi-au felicitat jucătoarele care s-au bătut eroic pentru calificarea în semifinale, Tadici a dedicat victoria managerului general al SC Oltchim SA, Constantin Roibu. „Vâlcea are 12 jucătoare în lot, dar în acest meci au luptat pentru România. Meritele pentru crearea acestei echipe aparţin în special lui Constantin Roibu, cel care, prin aducerea celor 12 jucătoare care fac parte din lotul României, a făcut posibilă această performanţă. Îi dedicăm victoria”.