Partidă cu iz de „fraternitate”

Vartex Rm. Vâlcea – Sportul Rm. Vâlcea 2-0

Deşi ar fi trebuit să fie o partidă mult mai disputată, sâmbătă, pe terenul CSŞ din zona Nord a Râmnicului, a avut loc o confruntare modestă între o grupare cu pretenţii de promovare, cum este Sportul şi alta cu ambiţii mari, însă doar atât, pe nume FC Vartex. Din componenţa Sportului au lipsit jucători de bază precum Floricu sau Ştefan, care, se pare, au refuzat să joace în faţa unei grupări care părea a fi mai accesibilă. În aceste condiţii, pe banca de rezervă a Sportului nu a existat nici măcar un jucător, ca şi cum titularii puteau băga mâna în foc că nu va avea loc nici o accidentare ce i-ar fi putut determina să joace în inferioritate numerică până la finele meciului. Pe un loc pasibil de retrogradare, echipa lui Popolan, Vartex Rm. Vâlcea, a avut o prestaţie cu mult superioară faţă de ceea ce a demonstrat în etapele precedente.

Jucătorii de la Sportul – lipsiţi de motivaţie

În meciul de sâmbătă împotriva celor de la Vartex, Sportul Rm. Vâlcea, care în ultimele două etape a disputat două partide strânse cu Hidroelectra şi  CSM II Rm. Vâlcea şi a pierdut la limită pe fondul unor greşeli de marcaj, nu s-a putut regăsi deloc pe teren şi, chiar mai mult, părea că-şi făcuse o datorie în a trimite baloanele delicat în braţele portarului advers. Puţinii spectatori prezenţi la meci au refuzat să creadă că aceasta este adevărata valoare a Sportului şi că pot lua bătaie de la echipă care nu acumulase până în momentul respectiv decât 11 puncte şi părea o intrusă în Liga a IV-a.
După 10 minute de la începerea partidei, Mihai a avut prima ocazie de gol, însă balonul lovit cu capul a trecut peste transversală. În minutul 17, valorosul, dar controversatul portar Mutu nu a reuşit să pareze un balon lovit mult prea defectuos cu capul de Toader, care a şi deschis scorul la 1-0 pentru formaţia sa. Roşoagă avea să rateze trei minute mai târziu singur cu portarul în careu, dar a şutat inexplicabil din 6 metri pe lângă bara din dreapta. În minutul 25, Vartex a bifat golul cu numărul doi prin Andrei (2-0). A fost de asemenea şi ultimul gol al partidei. În minutele 28 şi 30, Uţă şi Florea aveau să rateze din nou din situaţii din care se putea marca. Mai întâi Uţă a făcut cadou portarului advers un balon pe care i l-a trimis cu lejeritate în braţe, iar apoi Florea părea să nu găsească poarta şi a decis să trimită mingea din patru metri în afara spaţiului de joc. Cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, Toader a scăpat singur cu portarul, însă de data aceasta Mutu a reuşit să pareze o minge care putea crea mult mai multe probleme comparativ cu fazele precedente din care a primit gol.

Oaspeţii s-au complăcut în mediocritate

Cea de-a doua repriză s-a remarcat prin puţine faze de gol, iar băieţii de la Sportul jucau de parcă ar fi avut un avantaj consistent pe tabela de marcaj. Părea că nu mai au aceeaşi vigoare în a marca pe care au avut-o împotriva liderilor Ligii a V-a. Nu mai erau suficienţi de motivaţi, sau poate din contră, să depăşească un adversar care nu a arătat decât ceea ce i-au permis oaspeţii. Balonul s-a jucat mai mult la jumătatea terenului, iar cele mai mari ocazii de a marca au aparţinut lui Comănescu şi Voica. Totuşi, în această a doua repriză, din nou gazdele au fost mult mai hotărâte să marcheze. Poate că Sportul şi-a acumulat un număr suficient de puncte, iar de acum şi până la finele campionatului va putea trata partidele mult mai „relaxat”.
Au evoluat formaţiile:
Vartex Rm. Vâlcea: Stoica – Mozăceanu, Maria, Cătinaş, Bunget, Panait, Mihai, Zbârnea, Voica, Toader, Andrei.
Sportul Rm. Vâlcea: Mutu – Uţă, Cozma, Andrei, Ştefan jr., Comănescu, Văduva, Florea, Roşoagă.