Prima victorie din campionat pentru trupa lui „Pendy”

Începutul a fost mai greu, însă lucrurile par a intra pe traiectoria dorită de către Laurenţiu Cherăscu şi prietenii săi. Soţul binecunoscutei handbaliste de la Oltchim, Roxana Gheorghe, a creat o nouă echipă la Nicolae Bălcescu, în speranţa că va reuşi să o salveze pe Topologul de la retrogradare pentru ca în sezonul viitor să poată evolua tot la acest nivel. Manu şi compania s-au urnit mai greu din loc, au avut nevoie de câteva etape de acomodare până să poată emite pretenţii şi la rezultate pozitive. În ultima săptămână, sponsorul-jucător Laurenţiu Cherăscu a mai făcut legitimări, astfel că printre jucătorii aliniaţi la meciul cu Viitorul Rm. Vâlcea s-a numărat şi Adi Savu, fratele lui Alin Savu, binecunoscutul fotbalist al divizionarei A, Universitatea Cluj.

Conform spuselor lui Dobrin Ionescu, antrenorul Viitorului Rm. Vâlcea, adversara din această rundă a echipei Topologul, Savu a fost jucătorul care-a făcut diferenţa pe teren. A stopat adversarii din acţiune, a reuşit numai pase precise şi chiar a perforat o dată poarta adversă. Ionescu ne-a spus cum a reuşit formaţia sa să piardă acest joc la scor de neprezentare, cu 3-0: „Nu ştiu cum se face, că nu avem deloc noroc. Toate echipele se întăresc înainte de meciul cu noi. S-a întâmplat cu Forestierul Băbeni, la fel şi acum, cu Topologul. Echipa din Nicolae Bălcescu are 6-7 jucători care nu prea pot alerga, însă au valoare. Pot să facă diferenţa pe teren. Prima repriză a fost echilibrată. Poate au avut ei cu o ocazie mai mult decât noi. O puteam încheia la egalitate, dar s-a făcut o greşeală în chiar ultimele secunde ale reprizei. Fundaşul nostru, în loc să degajeze în aut, a trimis mingea în corner. Centralul a lăsat faza şi de acolo am primit gol. În mod normal, în partea secundă, ar fi trebuit să se schimbe jocul în favoarea noastră. Pregătisem o schimbare cu care speram să-i surprindem pe adversari. A intrat după pauză Budihoi, revenit după o accidentare. S-a schimbat jocul, am avut o posesie mai bună, dar n-am reuşit să dăm gol. Au făcut-o gazdele. Ne-au prins pe picior greşit de două ori, în primul sfert de oră de după pauză. Cred că echipa s-a «rupt» psihic după primul gol şi astfel s-a terminat totul pentru noi. Ar mai fi fost timp să recuperăm diferenţa. Poate cu o minte luminată la mijlocul terenului, am fi putut întoarce rezultatul şi la 3-0 pentru că ei picaseră fizic”. Succesul cu Viitorul nu a simplificat misiunea celor de la Topologul, însă le-a dat încredere în perspectiva meciurilor viitoare. Va fi totuşi destul de greu pentru trupa lui Pendy să se impună în condiţiile în care întâlneşte în ultimele etape Minerul Berbeşti, iar apoi pe Dinamo Rm. Vâlcea, echipe demne de luat în seamă.