Războiul nervilor şi al orgoliilor

Unirea Tomşani – Victoria Frânceşti 1-2 (1-2)
• arbitraj timorat, ameninţări ale gazdelor şi tensiuni maxime pe terenul de la Tomşani

Duminică, trupa lui Nicu Strâmbeanu a întâlnit în deplasare rivala la promovare, Unirea Tomşani, şi chiar dinaintea intrării echipelor pe teren, tensiunile atingeau cote alarmante de ambele părţi: oaspeţii doreau să-şi păstreze titulatura de lideri ai seriei, totodată cu ambiţii mari de promovare, iar gazdele simţeau că, în cazul unei eventuale înfrângeri, se vor îndepărta tot mai mult de primele locuri în clasament. Încă de la începerea partidei, Zăvoi, Duma şi trupa lor au primit ameninţări serioase de la suporterii ultra-pătimaşi de la Tomşani, care doreau să stopeze evoluţia foarte bună în campionat a oaspeţilor. Astfel că, se anunţa o partidă încinsă, în care cei cu nervii mai tari aveau să câştige.

Magia lui Zăvoi a făcut diferenţa

Primele ocazii evidente de gol au aparţinut gazdelor, prin E. Dumitrescu, totodată, principalul pericol pentru poarta adversă, care putea marca în primul sfert de oră de două ori, însă loviturile sale de cap din mijlocul careului au trecut de puţin peste bara transversală apărată de Glodeanu. În minutul 17, oaspeţii au fost cei care aveau să deschidă scorul printr-o centrare perfectă a lui  Tarara către Duţescu, care a îndeplinit o simplă formalitate, aducându-şi echipa în avantaj (0-1). Câteva minute mai târziu, Zăvoi avea să marcheze un gol de generic, confirmându-şi încă o dată statutul de unul dintre cei mai prolifici jucători ai echipei sale. După o serie de dribling-uri, Zăvoi avea să şuteze dintr-un unghi mort, de pe linia de corner a echipei adverse, direct în poartă: 0-2. În minutul 25, portarul echipei gazdă, de astfel, cel mai important executant al loviturilor libere pentru formaţia sa,  putea reduce din diferenţă, printr-o „ghiulea” de la 20 metri, însă, balonul a trecut cu puţin pe lângă poarta formaţiei adverse.

Portarul din Frânceşti, iertat de Hoarcă

Momentul controversat al partidei l-a constituit decizia centralului de a nu-l elimina pe portarul echipei de la Tomşani, care a prins mingea cu mâna, în afara careului de 16 metri. Banca de rezerve a Victoriei Frânceşti a protestat vehement la această decizie a arbitrului, care nu a acordat cartonaşul roşu portarului, deşi acesta a atins balonul, în calitate de ultim apărător al echipei sale, fapt ce ar fi putut determina eliminarea sa. Pentru a nu complica şi mai mult situaţia din teren, centralul Cristi Hoarcă a decis să acorde doar un cartonaş galben, pentru că o eventuală eliminare a portarului ar fi putut genera o răbufnire a gazdelor. Cu zece minute înainte de finalul primei reprize, Cârstoiu avea să comită un henţ în careu, fapt ce a dus la acordarea unei lovituri de la 11 metri pentru echipa gazdă. Penalti-ul a fost executat şi transformat fără prea multe emoţii de portarul grupării gazdă, Glodeanu (1-2).

Bătaie între jucătorii din ambele tabere

La începutul celei de-a doua reprize, Zăvoi îşi putea trece în cont şi golul al doilea, când a liftat mingea peste portarul advers, surprins cu mult în afara propriului careu, însă balonul a refuzat să intre în poartă. Spiritele s-au încins la maxim în minutul 15, când E. Dumitrescu şi Cârstoiu au fost eliminaţi după ce s-au lovit reciproc. În primă fază, Cârstoiu a fost lovit de Dumitrescu, iar acesta a ripostat, fapt ce l-a determinat pe centralul Hoarcă să elimine ambii jucători. Spre finalul partidei, jocul frumos al ambelor grupări s-a stins, fiind lipsit de spectacolul la care am asistat în prima repriză. După aceasta partidă de foc, Victoria Frânceşti a rămas lider în grupa sa, urmând să dispute următorul meci pe teren propriu împotriva celor de la Minerul Costeşti.
Au evoluat formaţiile:
Unirea Tomşani: Ghe. Dumitrescu, Avram, Heran, Grigoroiu, Băescu, E. Dumitrescu, Stroescu (Andrei), Holtei, Tomescu, Smendescu, Grigoroiu.
Victoria Frânceşti: Glodeanu, Slătineanu, Chirca, Turbatu, Vochescu, Dima, Tarara, Diaconu, Zăvoi, Duţescu, Cârstoiu.