Trupa lui Zguroiu a făcut show la Budeşti

Conexin Runcu, formaţia de care se ocupă Marian Radu sau „Radu de la Sală”, aşa cum este cunoscut în fotbalul judeţean, a avut în această etapă o misiune dificilă, întâlnind pe teren propriu, la Budeşti, echipa pregătită de Dan Zguroiu, Oltul Dăeşti. Se anunţa un meci echilibrat, mai ales că echipa din Runcu s-a întărit în ultima perioadă cu jucători de la Liga a IV-a, ca Puiu Niţulescu sau alţi câţiva de pe la Govora. Iar primele minute chiar au demonstrat asta. Au fost ocazii de ambele părţi, însă gazdele au avut mai multă şansă şi au marcat în minutul 14 prin Miricioiu. Avea să fie totuşi singura reuşită a trupei lui Radu.

Erorile din defensivă şi ale portarilor au făcut ca gazdele să piardă de o manieră categorică meciul. În minutul 26 juniorul Chiriţă a restabilit egalitatea, pentru ca imediat Roman să-i aducă pe dăeşteni în avantaj. Până la pauză Oltul a mai marcat o dată prin Tiţa, astfel că soarta meciului fusese decisă. Nici măcar Radu, intrat pe teren ulterior nu a putut limita proporţiile scorului. În partea a doua a întâlnirii Roman a majorat avantajul echipei sale la 4-1 printr-un şut de la 25 de metri, de generic, apoi Tiţa şi-a trecut în cont dubla, în timp Roman a realizat hat-tick-ul, astfel că Oltul Dăeşti s-a impus la scor de tenis, cu 6-1. (M.V.)