Liga II

Luiz Robson a făcut diferenţa

Arieşul Turda – CSM Rm. Vâlcea 0-4 (0-1)

Cu o săptămână înaintea meciului de la Turda, antrenorul Marian Bondrea avertiza că îi va aştepta un meci extrem de dificil. Din fericire pentru noi, profitând şi de degringolada din lotul celor de la Arieşul prilejuită de schimbarea antrenorului care a venit cu un nou sistem de joc, „municipalii” au reuşit să obţină cea mai categorică victorie din acest campionat.

Surprize în formula de start

Marian Bondrea a început partida de la Turda cu o formulă de start extrem de surprinzătoare, acest lucru datorându-se în mare parte suspendării lui Iosif Melcea şi accidentării lui  Ion Cercel.

Pentru prima dată în acest sezon tehnicianul vâlcenilor a folosit doi jucători cu acelaşi profil, titularizându-l pe Alexandru Dandea alături de Therry Ekwalla, iar Onofrei a apărut în linia mediană în locul lui Cercel. Noutatea absolută a apărut în ofensivă, acolo unde Marian Bondrea a folosit un cuplu de atacanţi inedit, Boroiban – Sg. Popescu.

La pauză putea fi 2-1 pentru gazde

În acest sezon, fostul antrenor al celor de la Arieşul, Victor Roşca, nimeni altul decât fostul mare portar al Chimiei, a jucat într-un sistem cu patru fundaşi, în timp ce înlocuitorul său Alexandru Nistor a schimbat sistemul din 4-4-2 în 3-5-2. Se pare că această schimbare nu le-a prea priit jucătorilor ardeleni, iar de acest lucru au profitat din plin „municipalii”. În minutul 9, Dandea a fost foarte aproape să le facă un cadou gazdelor, dar mingea respinsă defectuos de acest a lovit transversala porţii lui Râmniceanu. Pe contraatac, „municipalii au obţinut un corner, Sergiu Popescu a centrat şi Bogdan Vişa a înscris cu capul, fundaşul adus de la Sibiu reuşind să marcheze primul său gol în tricoul CSM-ului, era minutul 10 şi vâlcenii conducea cu 1-0. Şi după marcarea golului, tot vâlcenii au fost cei care au condus ostilităţile în teren, dar marea majoritate a atacurilor noastre s-au oprit la marginea careului experimentatului Iliuciuc, portar cu vechi ştate la echipe din Divizia A. În minutul 38, după o centrare a lui Bozdog, Chirciu a lovit defectuos mingea, dar, din fericire, mingea a întâlnit pentru a doua oară în acest meci bara porţii lui Victor Râmniceanu şi scorul a rămas neschimbat.

S-au dezlănţuit în repriza a doua

Încă o dată camerunezul Therry Ekwalla l-a dezamăgit cu evoluţia sa pe Marian Bondrea, iar la pauză, tehnicianul „municipalilor” a luat decizia de a-l introduce în locul acestuia pe Luiz Robson şi l-a retras în linia de mijloc pe Sergiu Popescu, iar această mutare tactică s-a dovedit extrem de inspirată în economia jocului, brazilianul dovedindu-se omul decisiv în partea a doua a meciului. Prin intrarea lui Robson, jocul vâlcenilor a crescut în intensitate, iar ocaziile la poarta lui Iliuciuc nu au întârziat să apară. Mai întâi, brazilianul a fost oprit în două rânduri de fundaşii adverşi în suprafaţa de pedeapsă, vâlcenii cerând penalty la ambele faze, dar arbitrul Bocăneală a făcut semn că jocul poate continua. Presiunea pusă de „municipali” asupra adversarilor avea să dea roade în minutul 58 când acelaşi Luiz Robson a luat o acţiune pe cont propriu, a driblat doi adversari după care a centrat şi Onofrei a reluat în poartă lovind mingea cu capul din plonjon, scorul devenind 0-2. După primirea celui de-al doilea gol, gazdele au căzut psihic, iar de acest lucru a profitat din plin oaspeţii. Tot brazilianul Robson avea să paseze decisiv în minutul 64 pentru Boroiban care a reuşit să „recidiveze” cu un gol după ce făcuse acelaşi lucru şi în etapa trecută, pe teren propriu. La 3-0, zarurile au fost aruncate, iar Marian Bondrea a făcut o mutare defensivă scoţându-l din teren pe Sergiu Popescu pe care l-a înlocuit cu Cilean. Această modificare tactică le-a dat prilejul gazdelor să se apropie cât de cât de poarta lui Râmniceanu, dar Balaci în minutul 69 şi Dida, în minutul 87, nu au putut să-l învingă pe tânărul portar din poarta CSM-ului. Mai mult decât atât, în minutele de prelungire, echipa antrenată de Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan au reuşit să mai înscrie încă o dată, autorul golului fiind Nemanja Vidakovic, cel care l-a înlocuit pe Stanca în minutul 80, pe post de servant fiind acelaşi Robson. În urma acestei categorice victorii, vâlcenii rămân în plasa liderului FC Argeş, cele două echipe fiind despărţite de doar un punct.
Au evoluat formaţiile:
Arieşul Turda: Iliuciuc – Paşca, Ciobanu, Toma – Bilia (’46 – Tarcea), Rafa, G. Luca, Bozdog (’62 – Cr. Luca), R. Andone (’84 – Al. Savu) – Didă, Cl. Balaci.
CSM Rm. Vâlcea: Râmniceanu – Chirciu, Vişa, Stanca (’80 – Vidakovic), Lungan – Pasăre, Dandea, Ekwalla (’46 – Robson), Onofrei – Sg. Popescu (’65 – Cilean), Boroiban.