Încă o zi neagră pentru echipa lui Spârleanu

AS Creţeni – Viitorul Olanu 2-3 (1-1)

Partida dintre AS Creţeni  şi Viitorul Olanu, jucată duminică pe terenul de Suteşti, a confirmat încă o dată lipsa mare de şansă pe care au avut-o fotbaliştii primarului Ion Spârleanu, antrenaţi de doctorul Dumitru Florică. Jucătorii de la AS Creţeni au demonstrat că nu este suficient să ai o posesie majoritară a balonului şi că, puţinele erori de marcaj pot fi fatale. Viitorul Olanu a jucat mult mai prudent, iar puţinele ocazii pe care le-a avut au fost fructificate.

Deaconu a făcut diferenţa

În prima repriză, jucătorii de la Creţeni au început jocul în forţă şi prima ocazie reală de gol le-a aparţinut: în minutul 7 Preda a şutat periculos din colţul careului de 16 metri, însă balonul a trecut de puţin peste bara transversală. Câteva minute mai târziu, a urmat replica celor de la Olanu, prin Deaconu, care a realizat un sprint de la jumătatea terenului, însă resursele i s-au epuizat repede, şutând anemic în braţele portarului advers. Ocaziile celor de la Olanu de a înscrie au aparţinut tot lui Deaconu. Prima s-a ivit în minutul 20, când a şutat în portar din 3 metri, după o incursiune personală de la jumătatea terenului, iar a doua în minutul 40 când după o pasă excelentă primită de la Catargiu, nu a reuşit să-l învingă pe portarul gazdelor. Cu cinci minute înainte de încheierea primei reprize, Preda şi-a driblat adversarii în careu şi a şutat în poartă, marcând primul gol al partidei (1-0). La nici două minute mai târziu, Deaconu a fost faultat în careu, iar centralul a indicat punctul de la 11 metri. Catargiu a fost cel care a executat lovitura de pedeapsă, fără vreo şansă a portarului de a o para, astfel ca prima repriză s-a încheiat la egalitate (1-1).
La nici cinci minute după începerea celei de-a doua reprize, Filipoiu a înscris după o greşeală de marcaj a defensivei adverse, aducându-şi echipa în avantaj (1-2). Cele două schimbări făcute la echipă de antrenorul Dumitru Florică nu au adus nici un reviriment echipei lui Ion Spârleanu, care parcă nu îşi mai găsea omogenitatea. Minutul 70 a reprezentat momentul de aur al partidei, Catargiu marcând pentru 3-1 printr-o lovitură liberă executată impecabil de la peste 30 de metri. Handicapul a fost micşorat spre finalul partidei când Sichigea a înscris pentru 3-2.

Ratări, ratări…

La finalul partidei, primarul din Creţeni, Ion Spârleanu s-a arătat foarte indignat de lipsa de şansă a echipei sale. „Nu ştiu ce se întâmplă. Avem jucători buni, însă ne pierdem undeva pe la 10 metri de poarta adversă şi nu reuşim să marcăm. La fel am făcut şi în meciul cu Zorile Scundu. Am avut permanent posesia mingii, iar adversarii au înscris la singura ocazie de gol de care au avut-o”, a declarat Ion Spârleanu.

A jucat Catargiu!

Marea dilemă a tuturor celor prezenţi la meci a fost prezenţa în joc a jucătorului Viitorului, Marin Catargiu, care se aştepta să fie suspendat după ce în meciul anterior, împotriva celor de la Ştiinţa Laloşu, acesta l-a determinat pe arbitru să oprească jocul datorită ameninţărilor permanente la adresa sa. Se pare că, până la urmă, Comisia de Disciplina din cadrul AJF-ului a decis că Marin Catargiu nu a comis nici o eroare şi, prin urmare, nu a mai fost suspendat.