Liga I

În sfârşit victorie pentru Craiova

După opt înfrângeri consecutive, în sfârşit a răsărit soarele şi pe uliţa Universităţii Craiova. Veteranul Ionuţ Luţu a înscris un gol superb, iar Craiova a câştigat după cea mai negre serie din istoria clubului. Sub presiunea rezultatelor negative, oltenii au avut un început de meci destul de crispat. Însă, oaspeţii nu au profitat însă de dominarea teritorială din primul sfert de oră şi, până la pauză, jucătorii din Bănie au preluat încet, încet, frâiele partidei. În primul sfert de oră Wobay şi Gărgălie  şi-au încercat norocul cu şuturi din afara careului, reţinute fără probleme de Stanca. Cea mai mare ocazie a oltenilor a fost irosită de Tănasă  în minutul 30 care a scăpat singur, dar din 14 metri a trimis mult peste poartă.

Dintre buturi, Pepe Bornescu striga îşi încuraja colegii. „Hai, ca se poate!”. Florin Marin i-a pus sa joace la ofsaid si le iese, în prima repriza, oltenii fiind surprinşi de cel puţin şase ori afară din joc. În minutul 40, Costea scapă de marcajul lui Daouda, îl driblează o dată pe ivorian după care şutează destul de slab şi Stanca reţine.
Cea mai inspirată mutare a lui Mogoşanu a fost făcută după pauză când la scos pe Wobay şi l-a băgat în locul acestuia pe veteranul Ionuţ Luţu, iar intrarea „Piticului” a dinamizat considerabil jocul oltenilor. Vâlceanul Costea a mai irosit o ocazie uriaşă, reluând din 5 metri mult peste poartă, în vreme ce Tănasă a ţintit bara după o fază superbă creată de tot de vâlcean, „Cioară” fiind încă o dată cel mai bun om al oltenilor. Golul a căzut până la urmă în poarta Mioveniului. În minutul 61, Luţu a driblat elegant câţiva adversari şi a şutat direct în vinclul lui Stanca, devenind eroul Craiovei. După primirea golului, oaspeţii nu au mai avut puterea să revină, meciul s-a terminat 1-0, iar apele se mai liniştesc în Bănie.

Încă se caută antrenor

Patronul Craiovei face eforturi disperate pentru a găsi un antrenor care să redreseze Ştiinţa. După refuzul lui Ivan Hasek, s-a vehiculat numele lui Emil Săndoi, selecţionerul naţionalei de tineret. „Din păcate nu poate veni, deoarece FRF nu-l lasă, întrucât îl aşteaptă un meci foarte important cu Franţa. Suntem în discuţii cu un portughez şi am încă acest of cu Nicolo Napoli, un antrenor care batjocorit a lăsat şi blesteme la Universitatea Craiova. Nu este de lepădat nici varianta Sorin Cârţu, pentru că şi la el m-am gândit”, a spus Adrian Mititelu.