Arbitrii Joiţa şi Banu au asigurat victoria echipei gazdă

Unirea Tricolorul Goleşti – Lotru Voineasa 3-2 (3-0)

Înaintea începerii campionatului echipa lui Jan Şuţă, Lotru Voineasa, părea a fi una dintre favoritele la câştigarea seriei I de la „Onoare”, iar desfăşurarea primei etape nu a demonstrat contrariul. Gruparea ce joacă la Malaia a reuşit să învingă cu scorul de 1-0 pe Topologul Galicea, o formaţie cu pretenţii de Liga a IV-a. Numai că a venit meciul de la Goleşti, unde Lotru a întâlnit formaţia din localitate, pe Unirea Tricolorul, o grupare ce a dat semne în acest debut de sezon că a uitat de vremurile bune când evolua în elită. Goleştenii au pierdut atât în Cupă, cât şi în prima etapă de campionat, disputată cu câteva zile întârziere, la Băbeni, pe terenul Forestierului, ca urmare a neprezentării de sâmbăta trecută, ce a avut la bază o neînţelegere între conducerea echipei şi AJF.

Aveau nevoie de un rezultat bun pe care, până la urmă, l-au şi obţinut. De fapt, victoria echipei gazdă pentru care au jucat şi trei arbitri, Mosor, Joiţa şi Banu, a fost asigurată încă din prima repriză. UTG-ul a reuşit să marcheze de trei ori în poarta formaţiei coordonate de Jan Şuţă, astfel că abordau liniştiţi repriza secundă. Numai că schimbările neinspirate făcute în tabăra gazdelor au făcut ca Lotru Voineasa să revină în joc. Între timp scorul a devenit 3-2 şi pe final doar ghinionul a făcut ca aceştia să nu câştige meciul sau să obţină măcar un egal. Gazdele au tremurat în prelungiri când un jucător de-al oaspeţilor a luat la ţintă bara. Goleştenii au reuşit să câştige astfel primele trei puncte din campionat. Mai trebuie spus că artizanii acestei victorii au fost chiar arbitrii. Au marcat Joiţa şi Banu, cealaltă reuşită a U.T.G.-ului aparţinând unuia dintre sponsorii grupării, Cristi Ene.