Debut cu dreptul

Avântul Amărăşti – Dinamo Şuşani 3-0 (0-0)

Cu un obiectiv îndrăzneţ, anunţat la sfârşitul ediţiei trecute de campionat, promovarea în Liga a IV-a, elevii lui Viorel Ionescu au debutat cu dreptul în noul sezon. După 45 de minute în care nici una dintre echipe nu a reuşit să găsească drumul spre poarta adversă, cele două defensive  dovedindu-se de netrecut, a urmat o a doua repriză în care gazdele au tranşat soarta meciului.

În minutul 48, Poşircă a speculat greşelile în lanţ ale apărării oaspeţilor şi bâlbâiala portarului Matilli şi reuşeşte să deschidă scorul: 1-0. Bine dirijaţi de pe margine de Viorel Ionescu, proaspăt absolvent al cursurilor de antrenori cu licenţa „C – UEFA”, organizat sub egida FRF şi la Vâlcea, mult mai bine organizaţi şi disciplinaţi, fotbaliştii din Amărăşti şi-au impus jocul, iar Ancuţa (în minutul 77) şi Proteasa (în minutul 90) au stabilit scorul final: 3-0.
Dinamo Şuşani, echipa veteranilor Stanciu şi Ţeţe Iagăru, a contribuit prin fair-play şi disciplină la reuşita unui frumos spectacol, chiar dacă pe parcursul primei reprize ambele grupări au înfruntat o ploaie torenţială. A fost în cele din urmă o victorie a superiorităţii valorice, dedicate de toţi componenţii echipei Avântul Amărăşti antrenorului lor, Viorel Ionescu, care, chiar în preziua jocului a sărbătorit căsătoria fiicei sale.
Au evoluat echipele:
Avântul Amărăşti: Zugravu – D. Jianu, Nedelcu, A. Jianu, Lazăr, Vlăsceanu, Ancuţa, Cotârlă, Poşircă, Nicolaescu, Melinte. Au mai jucat: Bogoi, Proteasa şi Mereşescu.
Dinamo Şuşani: Matilli – P. Cocorăscu, C. Cocorăscu, Stanciu, Trancă, Popescu, Dimoiu, Enache, Iagăru, Marin, Stanciu. Au mai jucat: Popa, Olteanu şi Paidel.
Au arbitrat: Mihai Maria – Ionuţ Antonache şi Alin Miron. Observator: Viorel Duţă.