Oaspeţii au acuzat maniera de arbitraj a lui Voicescu

Topologul Nicolae Bălcescu – Cozia Rm. Vâlcea 2-1 (1-1)

Cozia Rm. Vâlcea mai avusese ceva nemulţumiri legate de prestaţia centralului Alin Voicescu şi la meciul cu FC Govora pe care l-au pierdut. Astfel, nici nu se închisese bine „rana”, că Voicescu a fost din nou delegat la un meci al Coziei. Nici aici n-a scăpat din gura echipei campioane en-titre. Cum Cozia a pierdut din nou cu Voicescu la centru, spiritele s-au încins iar. „Voicescu trebuia să stea două etape până să ne arbitreze din nou. Abia după meciul cu Nicolae Bălcescu ar fi putut fi din nou delegat la un meci al Coziei. Nu ştiu de ce nu s-au gândit la asta înainte să-l trimită la Nicolae Bălcescu.

A dat numai decizii pe invers. Este un arbitru foarte slab, de ajunge să ne enerveze şi normal că te aduce în stare să-l şi loveşti. Au condus gazdele cu 1-0, apoi am egalat noi după vreo 10 minute prin Dina. Cred c-am fost peste ei în prima repriză. La pauză era 1-0. Ar fi trebuit să acorde cel puţin un cartonaş roşu în tabăra adversă, dar i-a dat lui Perţa al doilea galben, în timp ce pentru numeroasele atacuri periculoase ale gazdelor n-a dat nimic. Apoi, dacă l-a scuipat un jucător, el i-a dat galben. Zicea că, deşi era în faţa lui jucătorul respectiv, el n-a văzut lucrul ăsta. Tot cartonaş galben a dat unui jucător ce a faultat în poziţie de ultim apărător. Şi totul a culminat cu golul doi al gazdelor care s-a marcat din ofsaid. Au zis şi oamenii de pe margine, nu doar noi. În schimb, la noi n-a mai mers aşa. Am înscris şi noi, dar nu ne-a validat golul, a zis că a fost off-side”, ne-a spus, dezamăgit, Lary Mihăilă. Înfrângerea este cu atât mai greu de suportat de jucătorii Coziei cu cât aceştia nu reuşesc să se îndepărteze de zona de jos a clasamentului, cea care duce spre Liga a V-a. (Mihai VOICU)