Derby intens, între vecini, la Drăgoeşti

Duminică, 19 mai, a fost derby zonal în Liga a V-a. Vecinii de la Drăgoeşti şi Orleşti, despărţiţi de Olt, s-au întâlnit pe terenul din comuna administrată de primarul Gheorghe Melente. În tur, orleştenii s-au impus cu scorul de 4-3. A fost un meci tensionat. Şi în retur s-a întâmplat la fel, ambele echipe au abordat confruntarea cu multă ambiţie. Drăgoeşti şi-a luat revanşa şi s-a impus cu 3-2. A fost un joc spectaculos, intens, în care jucătorii ambelor echipei ”şi-au dat viaţa” pe teren. Debutul întâlnirii a aparţinut echipei coordonată de Bogdan Tudor, Nicu Olaru şi Edi Guţă. Orleştenii au preluat conducerea şi au mai avut numeroase alte ocazii clare de a se desprinde. A marcat pentru oaspeţi Avram, dintr-o lovitură liberă, în minutul 15. Apoi gazdele au echilibrat jocul. S-a ratat mult, de ambele părţi. Înainte de pauză, Oltul a egalat prin ”Pif” Drăghia, care a scăpat pe contraatac. Orleştenii au cerut off-side. Ritmul a mai scăzut în partea secundă, dar nu au lipsit acţiunile ofensive. S-au remarcat portarii, Gânţă şi Lungoci. După o ratare de 1-2 a lui Anghel, în debutul părţii secunde, drăgoeştenii au trecut la timonă. Silviu Drăghia a punctat pentru 2-1 dintr-o lovitură liberă. În minutul 53 s-a făcut 3-1. Mercin a marcat. După alte situaţii clare ale gazdelor, pe final, după câteva schimbări inspirate, orleştenii au revenit în joc. Bogdan Avram a marcat pentru 3-2 din penalty, în minutul 75. Oltul a tremurat în ultimele minute. În minutul 93, oaspeţii au trimis mingea în transversală. S-a terminat 3-2 pentru formaţia primarului Gheorghe Melente, care, dacă îşi va menţine lotul actual şi va continua în Liga a V-a, sezonul viitor s-ar putea bate chiar la locurile fruntaşe.