Cozia, prima victorie din play-out! Doi jucători cu experienţă au marcat în meciul de la Coloneşti! Şi Flacăra a câştigat şi are şansa de a termina pe primul loc

Pentru echipele vâlcene din play-out-ul Ligii a III-a a fost o rundă norocoasă. Ambele au reuşit să se bucure de succes. Flacăra Horezu a câştigat cu scorul de 2-0 în deplasarea de la Curtişoara şi are şansa de a termina sezonul pe primul loc în play-out. În ultima etapă va juca în Treapt cu Petrolul Potcoava. Cozia a înregistrat prima victorie din play-out tot în deplasare. Formaţia pregătită de Vasile Ilinca s-a impus cu scorul de 2-1 la Coloneşti, în faţa celor de la Petrolul Potcoava. Gazdele au deschis scorul chiar înainte de pauză, în minutul 45. Călimăneştenii au egalat în minutul 61, dintr-o lovitură liberă executată bine de Mazilu. Un alt jucător cu experienţă, căpitanul Alexandru Ştefan, a adus victoria în minutul 85. A înscris cu capul, pentru 1-2. Cozia a început şi acest meci cu patru juniori. Şi în alte meciuri a jucat bine, dar a fost lipsită de şansă. A avut şi absenţe. Pufu, Neacşu nu au putut face deplasare, Zotică e accidentat, Chiripuş nu a forţat. Victoria e una de moral, o recompensă pentru efortul jucătorilor care au strâns din dinţi, în ciuda vicisitudinilor vremurilor pe care le-au trăit. În clasament nu contează. Cozia va termina pe ultimul loc. Viitorul rămâne necunoscut. Poate primi invitaţia de a continua în Liga a III-a. Mai e de aşteptat până la deznodământul final. Până atunci, însă, trupa din staţiune va disputa ultimul meci al sezonului la Călimăneşti, duminică, 25 mai, de la ora 18.00, contra celor de la Unirea Bascov, aflaţi pe primul loc în play-out.