Una calda, alta rece pentru echipa lui Dobrin Ionescu

Una caldă, alta rece pentru echipa lui Dobrin Ionescu

Viitorul Frânceşti, formaţie antrenată şi sponsorizată de Dobrin Ionescu, cel care îşi mai ajută uneori echipa şi din teren, a întâlnit în ultima etapă gruparea lui Mitică Drăgănescu, Forestierul Romani. După egalul din runda precedentă, încă un pas greşit ar fost identic cu o posibilă detronare din fruntea ierarhiei, astfel că tinerii jucători ai Viitorului Frânceşti trebuiau să trateze meciul cu maximă seriozitate pentru a nu avea parte de surprize neplăcute în acest sfârşit de an. Totuşi, începutul partidei i-a luat prin surprindere. N-au forţat prea tare astfel că gazdele au ieşit învingătoare după primele 45 de minute. Pauza a consemnat scorul de 1-0 pentru Forestierul. În partea a doua a meciului, însă, lucrurile s-au schimbat. Oaspeţii au egalat şi apoi s-au oprit la cota de 4 goluri marcate. Astfel au obţinut toate cele trei puncte puse în joc şi intră în vacanţă în postura de lideri.

Dacă din punct de vedere al rezultatelor nu suferă, Dobrin Ionescu trebuie să-şi facă probleme şi să găsească soluţii în această pauză, până-n primăvară, pentru teren, respectiv pentru o bază sportivă pe care să-şi desfăşoare meciurile de pe teren propriu. Au tot întâmpinat dificultăţi cu acest lucru. Iniţial, au jucat la Surupate, dar după scandalul iscat între Dobrin şi cei de la Steaua Mânăstireni s-au mutat pentru o etapă pe terenul central din Frânceşti. Apoi a venit meciul cu Victoria Frânceşti care trebuia disputat „acasă” la Viitorul şi conducătorii celor două echipe, Nicu Strâmbeanu şi Dobrin Ionescu, se înţeleseseră să joace la Frânceşti. Dar Ionescu a ales o altă variantă, astfel că Victoria a trebuit să se deplaseze pentru această dispută tocmai la Costeşti, fapt ce i-a nemulţumit pe Strâmbeanu şi compania care au jucat cu mai multă ambiţie în meciul direct şi au reuşit să-i încurce pe cei de la Viitorul. Mai mult, spun cei de la Victoria Frânceşti, înţelegerea de dinainte, de a se folosi de terenul lor, nu mai e valabilă pentru că Dobrin Ionescu nu şi-a respectat cuvântul. Iar acum se pare că antrenorul Viitorului Frânceşti are probleme şi la Costeşti, unde-şi mutase „cartierul general”. Înaintea meciului pe care Minerul Costeşti l-a avut la Berbeşti, Dobrin Ionescu le-a luat vreo doi jucători dintre cei mai buni, astfel că aceştia au fost practic umiliţi de gruparea lui Vasile Ilinca. Prin acest lucru şi-a atras antipatia lui Milosteanu, Petrescu şi compania care nu-l mai agreează pe terenul din curtea Mânăstirii Bistriţa. Rămâne de văzut cum va rezolva toate acestea Ionescu, însă cert este că tot îi va rămâne o variantă, o posibilă reconciliere cu cei de la Steaua Mânăstireni. Ion Oaie, cel care se ocupă de această echipă, este dispus să-i lase pe cei de la Viitorul să revină la Surupate dacă, în schimb, Dobrin Ionescu le va plătit chirie pentru că se foloseşte de teren. Cu banii pe care i-ar încasa, Oaie speră să poată plăti baremurile de arbitraj ale echipei sale. Rămâne de văzut ce soluţie va alege Ionescu.