Bunestenii, batuti de Vacaru

Dinamo Rm. Vâlcea – Viitorul Buneşti 4-2 (3-1)

Buneştenii, bătuţi de Văcaru

Meciul disputat pe Arena Nord a Clubului Sportiv Şcolar a început cu gazdele în atac. În minutul 7 Văcaru, din nou cel mai bun jucător al „câinilor” râmniceni, şutează din întoarcere, de la circa 16 metri, mingea trecând puţin pe lângă poarta oaspeţilor. În minutul 28 se deschide scorul. Autor Băluţă, cu un şut din marginea careului mic, însă şi portarul oaspeţilor, Dobrotă”, are o parte din vină la golul primit. Două minute mai târziu, la o fază la care cei de la Buneşti au cerut offside, gazdele marchează pentru 2-0 prin Văcaru. La doar două minute distanţă se marchează şi golul trei al dinamoviştilor. A fost o centrare de pe stânga, mingea ajunge la Văcaru care pătrunde în careu şi înscrie în colţul lung. Scorul pauzei avea să fie 3-1pentru gazde, pentru că mijlocaşul oaspeţilor, Buga, fratele atacatului de la Flacăra, Mihai, înscrie cu un lob peste portarul dinamovist, Armeanu.

Gazdelor nu le-a stat nimic în cale

La trei minute de la reluare, Văcaru iese din nou la rampă. Acesta înscrie pentru 4-1 şi din acel moment trece în apărare. Până la final am mai notat doar un gol al celor de la Viitorul Buneşti. Autor, Mihai, cu un şut din marginea careului de 16 metri. Câteva minute mai târziu, mijlocaşul buneştean se accidentează şi nu mai poate continua, acesta fiind înlocuit de Peleşca. În ultimul minut de joc Văcaru face o cursă de circa 25 de metri, driblează tot ce-i iese în cale, intră în careu dar ratează. Sau, mai precis, mingea şutată de acesta este respinsă in extremis de portarul oaspeţilor. Scor final, Dinamo Rm. Vâlcea – Viitorul Buneşti 4-2. Şi de această dată, finanţatorul Laurenţiu Mustăţea şi-a condus echipa din teren. Dinamo Rm. Vâlcea a jucat în formula Armeanu – Guguci, Claudiu Bogoslov, Gheorghe Bogoslov, Cristea, Oprea, Stănculescu, Păun, Băluţă, Mustăţea şi Văcaru. Au mai intrat Smaranda, Monea şi Tomescu. De partea cealaltă, la gruparea lui Nicu Şerban, Viitorul Buneşti, au evoluat: Dobrotă – Robert Şerban, Olaru, Ţăpuş, Popescu, Cebuc, Buga, Gheorghe, Niţoi, Stoica şi Mihai. A mai intrat Peleşca. Partida a fost condusă la centru de Vasile Niculicioiu. La cele două linii s-au aflat Mihai Irimia şi Antonio Ispir. Observator din partea AJF a fost Cristi Barbu.