CSM joaca la Alro Slatina

Cupa României, turul al V-lea

CSM joacă la Alro Slatina

56 de echipe din ligile inferioare se vor înfrunta marţi, 12 septembrie, în turul al V-lea din Cupa României. Printre acestea se află şi CSM Rm. Vâlcea, formaţia pregătită de Costel Pană şi Mitică Teleşpan eliminând nu demult pe FC Oltchim. De data aceasta, adversara „municipalilor” va fi Alro Slatina, o grupare potentă din punct de vedere financiar, care şi-a propus promovarea în a doua ligă a ţării la finele sezonului.

Spre deosebire de anul trecut, când echipa nu a avut un obiectiv anume („furnicile” au cedat atunci categoric în Zăvoi în faţa celor de la Dacia Mioveni), în acest sezon, Cupa României este considerată a fi o competiţie cu ajutorul căreia CSM Rm. Vâlcea ar putea atrage din nou atenţia întregii suflări fotbalistice din ţară. Dacă în ediţia precedentă de campionat s-au bătut la promovare, acum, pentru a-şi spăla blazonul, vâlcenii pot încerca un pariu aproape imposibil: accederea în şaisprezecimi, când ar urma să întâlnească pe teren propriu o grupare din Liga 1. Până atunci însă, mai sunt de jucat două meciuri. Iar partida de la Slatina, de săptămâna viitoare, reprezintă un obstacol destul de greu de trecut.

La Herculane a fost 1-0 pentru CSM

Alro Slatina şi CSM Rm. Vâlcea s-au întâlnit o dată în această vară, într-un meci amical jucat în cantonamentul de la Băile Herculane, acolo unde „municipalii” au câştigat cu 1-0, printr-un gol marcat de Budean.  „Altele vor fi acum datele problemei. Vom juca la ei acasă, ne va fi mai greu să-i învingem”, ne-a declarat antrenorul Costel Pană după ce-a aflat numele echipei cu care se va bate marţea viitoare în Cupa României. Conform regulamentului de desfăşurare a competiţiei, în caz de egalitate la finele celor 90 de minute de joc, se vor disputa două reprize de prelungiri de câte 15 minute fiecare. Dacă niciuna dintre formaţii nu s-a desprins în câştigătoare se vor executa loviturile de departajare, de la 11 metri.