„Bafta lui Furnica” a ramas în Zavoi

CSM Rm. Vâlcea – Unirea Alba Iulia 2-1 (1-0)

„Bafta lui Furnică” a rămas în Zăvoi

* elevii lui Pană şi Teleşpan au marcat golul victoriei în finalul partidei

În cea de-a doua rundă a Ligii Secunde, CSM Rm. Vâlcea a primit pe teren propriu, pe stadionul „Municipal” din Zăvoi, replica unei foste divizionare A, Unirea Alba Iulia, într-un meci deosebit de important pentru moralul jucătorilor din cele două echipe. Gruparea pregătită de Mihai Zamfir şi-a câştigat dreptul de a evolua în al doilea eşalon fotbalistic după ce a cumpărat locul celor de la FC Oltchim, iar despre o nouă retrogradare în a treia ligă a ţării nici nu poate fi vorb. De partea cealaltă, echipa noastră avea de dovedit că aducerea unui nou cuplu de antrenori pe banca tehnică a avut efectul scontat şi mai ales că jocul ultra-defensiv prestat în „era Furnică” a fost înlocuit cu unul aerisit şi ofensiv. Vâlcenii au arătat în dese rânduri că sunt o echipă cu potenţial, dar la finalizare există încă suficiente lacune, care se cer a fi remediate în cel mai scurt pentru a nu pica în zona nisipurilor mişcătoare.

Popa a înscris la primul joc oficial pentru CSM

După un sfert de oră de „studiu”, au început să apară şi primele ocazii de gol. În minutul 20, Dabu de la Unirea alba Iulia a scăpat singur pe contraatac, dar a fost blocat în ultima clipă de L. Popa, chiar înainte ca jucătorul oaspeţilor să-şi plaseze şutul pe lângă portarul Pampea ieşit în întâmpinare. Ulterior, în minutul 27, acelaşi L. Popa, de departe eroul pozitiv al primei reprize pentru CSM, a deschis scorul, trimiţând mingea în plasă din interiorul careului, după un corner executat de Robicek: 1-0. A fost momentul când banca tehnică vâlceană a răsuflat uşurată: după evoluţia ştearsă de la Târgovişte, când nu şi-au creat absolut nici o ocazie de gol, „municipalii” au spart în sfârşit gheaţa, chiar la primul şut pe poartă. Până la pauză, elevii lui Costel Pană şi Mitică Teleşpan au mai avut alte două ocazii de a majora scorul, dar ambele au fost irosite cu nonşalanţă. Mai întâi, în minutul 36, o centrare a lui Savu a fost reluată cu capul de Ciortan din careul de 16 metri, dar mingea a trecut de puţin pe lângă poarta oaspeţilor. Apoi, în ultimele secunde ale reprizei, o nouă acţiune în viteză purtată de acelaşi Savu l-a găsit nemarcat în careul de 6 metri pe Budean, dar lovitura de cap a acestuia a fost reţinută cu siguranţă de Rotaru, portar trecut cândva şi prin curtea echipei Steaua Bucureşti.

Vâlcenii şi-au revenit rapid după golul încasat imediat după pauză

Abia reveniţi de la cabine, vâlcenii s-au văzut egalaţi chiar în primul minut al reprizei secunde. Cumpănaşu a pierdut mingea la 25 de metri de poartă, apoi l-a faultat pe Dabu în apropierea suprafeţei de pedeapsă, iar oaspeţii au beneficiat de o lovitură liberă directă, pe care Manea a aşezat-o perfect în vinclul porţii, la „păianjen”: 1-1. Din minutul 52, vâlcenii ar fi putut rămâne în inferioritate numerică pe teren, după ce Cumpănaşu, care avea deja un cartonaş galben, a întârziat intenţionat un contraatac al oaspeţilor, ce i-ar fi putut aduce al doilea avertisment şi implicit eliminarea, însă centralul partidei, Edi Constantinescu din Timişoara, a trecut cu vederea această fază. Peste doar câteva minute, Negruţ a scăpat singur cu Rotaru, dar şutul său a fost respins de bravul portar din Alba Iulia. Aşa cum s-a întâmplat şi-n minutul 61, când a fost rândul lui Budean să ajungă faţă în faţă cu Rotaru, cel ce s-a opus în două rânduri şuturilor expediate de jucătorul CSM-ului. Scăpaţi de iureşul vâlcenilor, cei de la Unirea Alba Iulia au revenit în ofensivă, iar în minutul 73 o combinaţie între Ghiorma şi Manea a fost încheiată de ultimul cu un şut slab la firul ierbii, reţinut cu siguranţă de Pampea. Peste zece minute, după ce Iaţu a driblat pe flancul stâng al atacului tot ce i-a ieşit în cale, Manea a mai irosit încă o bună oportunitate de a înscrie, dar portarul CSM-ului s-a remarcat din nou şi-a reţinut şutul jucătorului advers.

Golul victoriei a picat în minutul 87. O centrare înaltă a lui M. Dumitru a fost trimisă cu boltă de Ciortan în poartă rămasă goală, atacantul vâlcean fiind mai rapid decât Rotaru, ieşit greoi dintre buturi: 2-1. Urlete de satisfacţie în tabăra vâlceană, deznădejde în cea a oaspeţilor. Aşa cum era de aşteptat, ultimele minute n-au mai adus nimic interesant, „municipalii” blocând cu siguranţă atacurile jucătorilor pregătiţi de Mihai Zamfir. Succesul cu Unirea Alba Iulia se aseamănă izbitor cu câteva din sezonul trecut, când CSM-ul se impunea de regulă pe final, ceea ce denotă că proverbiala „baftă a lui Furnică” a rămas la Vâlcea.

Au evoluat pentru CSM Rm. Vâlcea: Pampea – M. Dumitru, L.Popa (min. 46 Cercel), Bier, Cumpănaşu, Kalvin (min. 70 Lepădatu), Robicek, Savu, Ciortan, Negruţ (min. 63 Murineanu), Budean.

După prima victorie oficială la cârma CSM-ului,

Costel Pană declară: „Am reuşit să câştigăm cu noroc!”

La finalul meciului cu Unirea Alba Iulia, tehnicianul Costel Pană era mulţumit de deznodământul confruntării, dar nu şi de evoluţia unora dintre jucătorii pe care i-a trimis în teren. „Sigur, poate vă aşteptaţi să jucăm ca Real Madrid, ar aşa ceva nu se poate deocamdată! Am făcut mari greşeli în faza de apărare, dar nici jocul nostru la construcţie nu a fost cel dorit, ci dimpotrivă, am avut mult de suferit la acest capitol. Semn că mai e mult de muncă. Ce m-a satisfăcut? Faptul că ne-am creat câteva ocazii bune de gol. Am reuşit să câştigăm cu noroc, însă consider că dacă Negruţ înscria în minutul 60, atunci când a scăpat singur cu portarul advers, poate că am fi fost mai liniştiţi în final. Oricum, faţă de meciul de la Târgovişte eu zic că echipa a jucat altceva. Băieţii au încercat mai mult în ofensivă, au făcut alt joc şi-au creat numeroase ocazii de gol. Ţinând cont că astăzi au fost cinci jucători noi în formula de start era normal că ne va fi greu să câştigăm. Nu ştiu dacă pot să remarc vreun jucător, dar important e că am luat toate cele trei puncte”, a declarat Costel Pană. Tehnicianul principal al CSM-ului a apreciat apoi că echipa adversă nu a părut deloc precum o grupare venită din al treilea eşalon al ţării. „Unirea Alba Iulia este o echipă bună, care ne-a pus destule probleme, sincer chiar nu mă aşteptam la o replică atât de dârză. Dar bineînţeles că asta a apărut deoarece noi am făcut foarte multe gafe. Nu am putut să ne impunem jocul pe care eu l-am trasat băieţilor, presingul, de aceea ne-a fost atât de greu. Trebuie să ne antrenăm mult mai atent pentru a fi bine puşi la punct”.

Asistenţă redusă pe „Municipal”

La debutul oficial pe teren propriu, în tribunele stadionului „Municipal” din Zăvoi au luat loc aproximativ 1000 de spectatori. Un număr nu tocmai mic, dar departe de asistenţa pe care CSM-ul o avea în turul campionatului trecut, când echipa cocheta cu locurile fruntaşe ale clasamentului. Situaţia se poate îmbunătăţi radical în rundele următoare, mai ales dacă fotbaliştii pregătiţi de Costel Pană şi Mitică Teleşpan se vor întoarce cu puncte din deplasare. În mod sigur, iubitorii fotbalului din oraş vor privi altfel echipa şi nu vor mai ezita să fie prezenţi la partidele din Zăvoi.

Liviu Popa, debut cu dreptul

Tânărul fundaş transferat în această vară de la Dunărea Giurgiu, Liviu Popa, a fost eroul primei reprize. A salvat o minge importantă în apărare, iar apoi a dat primul gol pentru CSM! La pauză însă, tehnicienii echipei vâlcene l-au schimbat cu Cercel, după ce Popa suferise o accidentare uşoară. „Liviu Popa a jucat fundaş central acum, dar poate să joace şi fundaş stânga! Mai are câteva lucruri de învăţat, dar eu am mare încredere în el că va reuşi să dea un randament şi mai bun”, a admis la finalul confruntării Costel Pană.

Georgescu n-a încăput nici pe banca de rezerve

Titular la Târgovişte, acolo unde-a făcut un meci slab, mijlocaşul la închidere Alin Georgescu nu a mai intrat acum în vederile antrenorului Costel Pană pentru partida cu Unirea Alba Iulia. „Pe Georgescu nu l-am mai reţinut în lotul de 18 jucători deoarece consider că încă, la ora actuală, nu este bine pus la punct din vedere fizic. Am încercat cu el la Târgovişte şi poate a fost o greşeală a mea că l-am ţinut prea mult în teren acolo”, a explicat Pană la finele confruntării câştigate sâmbătă în Zăvoi.

Melcea, încă indisponibil

Accidentat la meciul cu ungurii de la MAV Szolnok, mijlocaşul Iosif Melcea a ratat debutul de sezon, iar reintrarea sa în echipa vâlceană probabil că va avea loc abia în etapa a V-a. „Melcea şi-a dat jos ghipsul, săptămâna trecută a avut parte de gimnastică recuperatoare, iar de luni a început alergările uşoare. Cred că va reveni pe teren imediat după meciul cu FC Caracal, adică în etapa a V-a!”, afirmă antrenorul Costel Pană.

Situwe, în aşteptare

Dacă Ali Kalvin, celălalt jucător de culoare din echipa vâlceană a bifat deja două meciuri oficiale pentru CSM, Situwe încă nu a intrat în vederile antrenorilor. „În curând va veni şi rândul lui Situwe să joace. Mai mult ca sigur va evolua fundaş central, pentru că noi pe acest post l-am luat, nicidecum pentru a-l arunca în ofensivă. Într-un meci amical, când l-am folosit atacant, am crezut că sunt inspirat şi l-am aruncat în faţă. A avut o ocazie de gol, dacă vă amintiţi, putea să marcheze, dar a ratat!”, spune Costel Pană.

„Călăul” de la Târgovişte, reţinut de la delegări

Bucureşteanul Adrian Stănescu, aşa-zisul cavaler al fluierului care-a „omorât” CSM-ul la meciul de la Târgovişte, încheiat cu victoria gazdelor (1-0), după un gol înscris dintr-un penalti imaginar, s-a ales cu câteva etape de suspendare din partea CCA. Preşedintele acestui organism, vâlceanul Gheorghe Constantin, a luat act de memoriul oficialilor din Zăvoi, iar după vizionarea casetei video pusă la dispoziţie de clubul nostru a fost de acord că Stănescu i-a dezavantaj net pe elevii lui Costel Pană şi a decis reţinerea de la delegări a arbitrului din Capitală. „Suspendarea lui Stănescu nu ne mai încălzeşte cu nimic, meciul acela oricum a fost pierdut. Dar e bine că astfel şi cavalerii fluierului înţeleg că trebuie să-şi facă mai atent meseria, indiferent de culorile echipelor”, a declarat antrenorul CSM-ului.

Clubul Sportiv Municipal investeşte în imagine

Clubul Sportiv Municipal se pregăteşte să devină cu adevărat un club profesionist, organizat pe baze solide, asemănătoare cu cele din Occident. S-a terminat montarea scaunelor în tribunele din Zăvoi, iar terenul II a căpătat o altă faţă. Dacă odinioară era doar un bazin de noroi, acum a fost acoperit cu un covor de iarbă artificială, iar instalaţia de nocturnă poate funcţiona la orice oră din noapte. Oficialii CSM-ului se pregătesc să investească şi mai mult în imagine. Astfel, preşedintele Alin Trandafir a declarat recent că în curând este foarte posibilă apariţia unui ziar al clubului, în patru pagini, unde ar urma să fie incluse cele mai proaspete informaţii despre echipa de fotbal, dar şi reclamele sponsorilor şi acţionarilor. Scopul este cât se poate de evident: atragerea sponsorilor şi o mai bună informare a suporterilor. „Un sponsor ar putea avea beneficii diverse dacă se alătură clubului. În primul rând va câştiga o publicitate enormă. Avem deja un site pe Internet, iar anul acesta dorim să înfiinţăm şi un punct de vânzare a anumitor obiecte cu emblema clubului. Ba chiar ne-am propus să deschidem şi un ziar al clubului. Suntem în discuţii avansate cu diverse edituri şi mijloace mass-media din Vâlcea care-ar putea să tipărească patru pagini pentru club, cu diferite ştiri, informaţii, în care să introducem şi publicitate şi să-i atragem astfel pe cei care vor să-şi facă reclamă prin noi. E drept la nişte preţuri mai mici decât se practică în presa vâlceană, dar eu sper să nu deranjăm pe nimeni din acest punct de vedere”.

La meciurilor televizate ale CSM-ului,

Sponsorii pot beneficia de spoturi publicitare

Altfel, Trandafir a mai afirmat că în acest an, vor fi negociate în mod diferit şi contractele cu TV Sport, postul de televiziune care transmite de regulă partidele din Liga Secundă. „Pentru toţi sponsorii clubului, va exista posibilitatea unor spoturi publicitare de aproximativ 10 secunde la meciurile televizate pe TV Sport. Noi, în toate contractele pe care le-am avut pentru meciurile televizate de acest canal mass-media, am inclus şi aceste spoturi publicitare. Anul trecut, fiind şi o echipă nou promovată, nu am putut emite prea multe pretenţii vizavi de aceste spoturi publicitare. Dar anul acesta, având în vedere că avem un an în spate, un an bun, zicem eu, pretenţiile noastre şi negocierile vor fi mai ample”, spune preşedintele executiv al clubului din Zăvoi.