A treia oara, la fel

CSM Rm. Vâlcea – CS Otopeni 1-1

A treia oară, la fel

Între CSM Rm. Vâlcea şi CS Otopeni există câteva lucruri comune: colege de serie în sezonul trecut al Diviziei B şi, în acelaşi timp, echipe ce au ca sponsor firma Urban, ca să nu mai vorbim de rivalitatea ce s-a înfiripat acum la nivelul băncii tehnice, cele două formaţii fiind pregătite de fraţii Marian şi Costel Pană. Poate şi din aceste motive, s-a convenit ca între cele două grupări să se dispute inclusiv o partidă amicală. După cele două rezultate de egalitate consemnate în campionatul precedent al ligii secunde, la acelaşi scor (1-1), „tradiţia” s-a respectat şi de această dată. În meciul de pregătire jucat joi, 27 iulie, în Zăvoi, atât echipa vâlceană, cât şi trupa vizitatoare, au încercat să dovedească faptul că se află pe o pantă ascendentă. Până la urmă, la capătul a 90 de minute viu disputate, tabela de marcaj a indicat încă o dată scorul de 1-1. Elevii lui Costel Pană, dornici de a obţine primul succes în faţa propriilor suporteri, au început mai bine meciul şi au fost aproape de a deschide scorul în minutul 20. Atunci, după o lovitură liberă executată de Melcea, jucătorul oaspeţilor, Mărgărit, s-a interpus în traiectoria mingii, pe care era o putea trimite în plasa porţii. Din nefericire pentru puţinii spectatori prezenţi, buclucaşul balon rotund a nimerit bara laterală a buturilor apărate de Bobariu, iar apoi a fost degajată de fundaşii oaspeţilor. În replică, peste un sfert de oră, Cristean, oarecum împotriva cursului jocului, profitând de-o bâlbâială a apărării vâlcene, l-a păcălit pe Pampea cu un şut pe jos din centrul careului de 16 metri şi a deschis scorul: 0-1.

În partea secundă a meciului, a venit şi egalarea, după ce Ciortan a transformat în minutul 52 un penalty acordat corect de centralul Adrian Comănescu. Până la final, nici una dintre formaţii nu a mai izbutit să marcheze, poate şi datorită faptului că odată cu introducerea pe teren a unor jucători de rezervă intensitatea meciului nu a mai fost aceeaşi. Aşadar, al treilea egal în decurs de un an de zile între CSM şi CS Otopeni, culmea, de fiecare dată după ce oaspeţii au condus.

Pentru CSM Rm. Vâlcea au evoluat: Pampea – M. Dumitru, Cercel, Bier, Cumpănaşu, Kalvin, Robicek, Murineanu, Ciortan, Savu, Melcea. Au mai jucat: Sintowe, Negruţ, Dandea, Budean, L. Popa, Lepădatu.