„Chimistele” au capotat sub Feleac

Fără Steluţa Luca, accidentată,

Sfârşitul săptămânii trecute a fost unul extrem de reuşit pentru formaţia antrenată de profesorul Cornel Bădulescu. Oltchim Rm. Vâlcea a câştigat ambele partide jucate în Sala Sporturilor „Traian” contra campioanei en-titre, Silcotub Zalău. Primul meci, din campionat, 31-28, a fost urmat de o victorie mult mai clară, 31-24, în cea de-a doua partidă, manşa întâi a semifinalei Cupei României.

Atenţie la cujence!

Imediat după cele două dispute, la conferinţa de presă de după cele două dispute, antrenorul grupării vâlcene, profesorul Cornel Bădulescu, atrăgea atenţia asupra partidei de la Cluj. „Va fi un meci greu pentru noi, din mai multe puncte de vedere. În primul rând că apare oboseala, în cele două meciuri cu Zalăul, fetele au dat totul pe teren. Apoi, clujencele alcătuiesc acum o echipă puternică, nu uitaţi că a câştigat şi contra Zalăului”. Un alt handicap extrem de important în desfăşurarea partidei de la Cluj a fost şi absenţa din lotul vâlcean a Steluţei Luca. Accidentată la un meci cu Astral, Stela a jucat de atunci câteva partide, însă la un control amănunţit efectuat în Capitală i s-a recomandat o pauză de o lună.

Început greu, final în dezavantaj

Astfel, cu doar o vicecampioană mondială în echipă, Valentina Elisei Ardean, Oltchim a început greu meciul cu gruparea ardeleană. Profitând de indecizia „chimistelor”, gazdele au preluat conducerea pe tabela de marcaj şi nu au mai cedat-o până la pauză, când clujencele au intrat la vestiare cu un gol avans: 17-16. Debutul reprizei secunde părea a fi favorabil „chimistelor”, care au revenit pe tabela de marcaj, iar la jumătatea reprizei au preluat chiar conducerea: 24-22. Finalul aparţine, însă, tot gazdelor, care revin şi câştigă la o diferenţă de două goluri: 35-33.

Elisei, din nou cea mai bună

Principala marcatoare a grupării vâlcene în acest meci a fost din nou Valentina Elisei. Deşi a înscris 10 goluri, ex-deveanca nu a putut evita înfrângerea grupării vâlcene. Au mai punctat, pentru Oltchim, Nicoleta Gâscă – 6; Clara Vădineanu – 4; Geta Grigore – 3; Anişoara Durac, Oana Manea, Andreea Tâlvâc şi Adina Meiroşu, fiecare câte 2 goluri, Roxana Gheorghe şi Mihaela Răceală – fiecare câte 1 gol. La gazde, principala marcatoare a fost, aşa cum era de aşteptat, Mihaela Senocico, autoare a 11 goluri. Au mai punctat, pentru gruparea clujeană, Florina Bârsan – 8; Anca Deac şi Magdalena Paraschiv – fiecare câte 4; Ionela Drilea şi Marilena Gherman – fiecare câte 3 şi Adriana Tudorache – 2 goluri. Partida de la Cluj a fost condusă de cuplul dâmboviţean Stănescu – Harabagiu.